english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wigilijna Świeca w Diecezji Cieszyńskiej

Inauguracja akcji charytatywnej - Brenna

13.12.2015

Tegoroczna oficjalna inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się w parafii Brenna - Górki. 


Wigilijna Świeca w Diecezji Cieszyńskiej

Parafia Brenna - Górki i Diakonia Cieszyńska zaplanowały uroczyste nabożeństwo na II niedzielę Adwentu (6 grudnia 2015). W wypełniomym kościele w Brennej preżywaliśmy szczególną uroczystość "Świecy Wigilijnej ", która rozpoczęła się od występu parafialnego chóru dziecięco - młodzieżowego "Świetliki". Nie przez przypadek rozpoczęły to nabożeństwo dzieci i młodzież. Adresatami od 23 lat zebranych z ofiar za świece pieniędzy są bowiem potrzebujące wsparcia materialnego, duchowego czy kosztów leczenia, rehabilitacji oraz wypoczynku ubogie i chore dzieci.

 

Młodzież czytała ogłoszenia parafialne, niedzielne teksty biblijne. Okolicznościowe kazanie wygłosił Prezes Diakonii Kościoła ks. biskup Ryszard Bugusz z Wrocławia. W modlitwie spowiedniej prwadził zbór ks. Marek Londzin, dyrektor Diakonii Cieszyńskiej. Liturgię komunijną sprawował zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej ks. biskup Paweł Anweiler. Na zakonczenie tego dziękczynnego nabożenstwa zabrali głos goście.

 

Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy dzieciom od 16 lat ma wymiar ekumeniczny (zinaugurowała ją Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego przed 23 laty, a później zaprosiła naszą Diakonię i dzieło miłosierdzia "Eleos" Koscioła Prawosławnego). Jako pierwszy zabrał głos w imieniu "Caritas" Diecezji Bielsko - Żywieckiej jej dyrektor ks. Robert Kasprowski, przekazując pozdrowienia i świecę. Na uroczystość Ks. Dyrektor przybył wraz z grupą młodzieży ze szkolnego koła "Caritas" ze Skoczowa, ubraną w charakterystyczne czewone koszulki z logo. Nastepnie głos zabrała Dyrektor Generalna Diakonii Kościoła Wanda Falk z Warszawy, która oprócz osobistych życzeń przekazała treść listu od Prezydenta RP.

 

Śpiew Parafialnego Chóru "Magnificat" i błogosławieństwo biskupów zakończyło to uroczyste nabożeństwo. Oprócz duchownych, licznie zebranego zbóru w nabożeństwie udział wzięli członkowie Konsystorza, Rady Diecezjalnej oraz samorządowcy z wójtem Gminy Brenna Jerzym Pilchem i dyrektor PCPR z powiatu cieszyńskiego Kazimierą Kawulok na czele.

 

***

 

Bardzo serdecznie dziękujemy Parafii Brenna - Górki i jej proboszczowi ks. Romanowi Kluzowi za zaproszenie i zorganizowanie całej uroczystości. Niech na każdym Polskim stole wigilijnym nie zabraknie zapalonej Świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. A tegoroczne hasło "Głodni miłosierdzia" niech zaspokoji gółd emocjonalny, duchowy i materialny naszych dzieci przez zebrane w tej akcji przez kazdego z nas ofiarowane środki finansowe. Niech Bóg błogosławi to dzieło miłosierdzia w każdym człowieku.