english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wyniki konkursu filmowego

Komisja konkursowa wybrała film Pleban

01.05.2017

Zostały ogłoszone wyniki konkursu filmowego „Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji”, który zachęcał do tworzenia filmów w oparciu o historie znanych lub dotąd szerzej nieznanych ewangelików.


Wyniki konkursu filmowego

Konkurs przygotowany przez Kościół ewangelicki skierowany był do osób, które amatorsko zajmują się tworzeniem filmów.

1 maja 2017, komisja konkursowa w składzie: Bogumił Godfrejów (operator filmowy), Jerzy Latos (aktor, reżyser, scenarzysta), Joanna Macha (scenograf) i dk. Halina Radacz (redaktor programów religijnych) na zwycięzcę konkursu wytypowała jednogłośnie film „Pleban”.

Film autorstwa studentów teologii ewangelickiej Marka Bożka, Filipa Lipińskiego i Sebastiana Madejskiego to opowieść o ks. Zygmuncie Kuźwie, ewangelickim kapelanie Armii Krajowej, uczestniku Powstania Warszawskiego. Twórcy filmu otrzymają nagrodę główną w wysokości 1500 zł. Komisja konkursowa doceniła walory artystyczne, techniczne oraz istotne przesłanie filmu.

Bogumił Godfrejów zwrócił uwagę, że obraz „Pleban” jest filmem kompletnym, z budżetem (pewnie skromnym ale dobrze wydanym), kostiumami, planem zdjęć, scenopisem i stylizacją. Zdjęcia są starannie zakomponowane, a obiektywy i plastyka filmu zostały konsekwentnie zachowane. Światło wprowadza w nastrój filmu i pomaga w przekazaniu treści. Ruch kamery i montaż jest dobrze zrytmizowany, dynamiczny, co będzie miało dobry wpływ na młodego odbiorcę i go nie zanudzi. Ważnym walorem filmu jest to, że podejmuje popularny i aktualny temat potrzebny w politycznym dyskursie historycznym.

Jerzy Latos zaznaczył, że film wyróżnia się interesującą kompozycją, a wszystkie sekwencje stylizowane na materiały archiwalne zrealizowane zostały z dużym wyczuciem. Wybór postaci bardziej współczesnej, księdza żołnierza działającego w sferze nieoczywistej, a dla niektórych nawet kontrowersyjnej, może zachęcić widzów do przemyślenia na nowo własnego stanowiska wobec patriotyzmu w kontekście wiary w Boga, w kontekście Ewangelii. Jaką postawę ma zająć chrześcijanin-patriota, gdy chrześcijańska miłość zderza się z okrutnymi realiami wojny?

Joanna Macha podkreśliła, że film poprowadzony jest z dużą konsekwencją zarówno merytorycznie jak i artystycznie. Dobry rytm, klarowny przekaz, pomysł na przestrzeń dokumentalną i fabularyzowaną, został przeprowadzony z dużą dbałością o detal i umiejętnością dokonywania wyborów.

Zdaniem dk. Haliny Radacz wszystkie zgłoszone filmy przekazują ciekawe treści, a autorzy włożyli dużo pracy w ich stworzenie. Film „Pleban” wyróżnia się ciekawą inscenizacją i sposobem przeprowadzenia tematu.

Ponadto filmy oceniane były przez użytkowników portalu www.youtube.com. Najwięcej polubień uzyskał film o historii ewangelików w Grodzisku Wielkopolskim autorstwa Sebastiana Tulińskiego, Jakuba Rabiegi i Łukasza Bendowskiego. Otrzymają oni tablet o wartości 750 zł.

Nagrody zostaną wręczone podczas Ewangelickich Dni Kościoła, które odbędą się w czerwcu na Śląsku Cieszyńskim. Filmy można obejrzeć w serwisie internetowym YouTube, na profilu Kościoła.