english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z Prezydentem na Reformację

Nabożeństwo reformacyjne w TVP 2 ze Starego Bielska

31.10.2015

W kościele ewangelickim Jana Chrzciciela w Starym Bielsku (Bielsko-Biała) odbyło się nabożeństwo reformacyjne, bezpośrednio transmitowane przez Telewizję Polską w Programie 2. W nabożeństwie tym wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej, Andrzej Duda. 


Z Prezydentem na Reformację

Nabożeństwo prowadził proboszcz parafii ks. Piotr Szarek, a aktywnie uczestniczyli w nim również bp Paweł Anweiler, bp Marian Niemiec oraz ks. Artur Woltman. 

 

Ks. Piotr Szarek w swoim kazaniu, opartym na Jezusowych błogosławieństwach z "Kazania na górze" (Mt 5), mówił o nich, iż są "nauczaniem Chrystusa. Pięknym jak kojąca medytacja. To pocieszające Słowo Boże dla prostaczków, a jednocześnie drażniące upomnienie dla wszystkich zarozumialców. Ich treść płynie jak rzeka, jak strumień rozmyślań nad naszym losem".


Wspominając o niepokornym mnichu, Marcinie Lutrze, wskazał na jego sposób odczytywania Słowa Bożego, który nie był dowolny: "Z historii dowiadujemy się, że reformator spędzał każdego dnia 2 lub 3 godziny na modlitwie i medytacji. Do tego dochodzą godziny nauki, wykładów, lektury pism i dysput. Powiedzieć wtedy: „Jeśli mam przed sobą czyste i klarowne Słowo Boże, to pozostanę raczej przy nim niż przy wykładzie Ojców Kościoła” wymagało potężnej pracy. Luter powiedział tym samym: znam autorytety, szanuję je, ale wierzę, że Bóg w swoim Słowie chce przemówić bezpośrednio do mnie. I to się mogło spodobać 500 lat temu i to samo jest siłą każdego chrześcijanina, który dziś praktykuje swoją osobistą lekturę Biblii". 

 

Kaznodzieja, zastanawiając się na tym, co "Bóg chce nam powiedzieć w błogosławieństwach Kazania na Górze", wskazał na różne strony słabości, smutku czy ciszy - "słabość ma jednak różne strony, ma swoje plusy i minusy. Wszyscy mówią o tym, jak ważne są silne więzi, ale socjolog Mark Granovetter, badając sieci społecznościowe, zauważył, że dla popularności i przepływu idei korzystne są nawet, a może przede wszystkim, słabe więzi międzyludzkie. Bo mocni przyjaciele potrafią raczej budować mury obronne i okopywać się w twierdzach, ale już nie zbudują mostów. Natomiast ludzie ledwie znajomi są otwarci na innych, nowych, liczniejszych znajomych! To ukazuje nam fenomen rozwoju Kościoła pierwszych wieków. Wędrujący apostołowie opowiadają Ewangelię i szybko przemieszczają się do następnych miejscowości. Nie mają swoich katedr i stałych „miejsc urzędowania”. Przekraczają granice kontynentów i granice kultur. I wędrują dalej, „aż po krańce ziemi”. 

 

Ostatecznie można było usłyszeć, iż "Bóg w tych tekstach każe mi myśleć, zachęca do nieustającej reformacji moich przekonań i poglądów tak długo, aż nowe prądy i reformy nie popłyną przez moje serce. Aż w końcu Słowo Chrystusa połączy się z moim życiem i coś nowego, i dobrego z tego wyniknie, jakaś przemiana, jakieś nawrócenie, jakieś dobre działanie. I jeśli potem ktoś powie, że słaba była ta wasza Reformacja i słabe to twoje nawrócenie, to ciesz się jeszcze bardziej, bo „zapłata Twoja obfita jest niebie” - całość kazania: czytaj tutaj. 

 

W czasie nabożeństwa zabrał głos również Prezydent Andrzej Duda. Podziękował serdecznie za zaproszenie i za możliwość udział w tym modlitewnym spotkaniu, za "przygarnięcie mnie do waszej wspólnoty, bo wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami".

 

Wyraził też - jako Prezydent Rzeczpospolitej - swoje podziękowania ewangelikom wielu pokoleń na Śląsku Cieszyńskim za tworzenie wielkiej polskiej wspólnoty, stwierdziając - "powinniście usłyszeć „dziękuję” od prezydenta. Bo potrafiliście zachować polskość obok wiary, kiedy Polski tutaj nie było. Przetrwał język - i to, co najważniejsze, co pozwoliło Polskę odbudować".

 

Prezydent A. Duda wspomniał też na postać bp. J. Bursche i jego zasługi dla Kościoła ewangelickiego i całej Polski. "Jako przedstawiciel Rzeczypospolitej, jako prezydent naszego państwa - dodał - jestem ogromnie wdzięczny, bo to zaproszenie to dowód, że tę wspólnotę tworzymy i możemy ją budować. Dziękuję i zobowiązuje się dla państwa polskiego i dla państwa, jak tutaj jesteście, że będę was odwiedzał, że będę tu bywał – podziwiał góry, waszą pracę. Możecie liczyć na wsparcie ze strony prezydenta". 

  

Prezdydent Andrzej Duda przekazał starobielskiej parafii pamiątkowy krzyż z napisem: "Z nadzieją płynącą z krzyża. Prezydent RP Andrzej Duda", a bp Paweł Anweiler wręczył prezydentowi prezent - rzeźbę głowy orła.

 

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem, którego udzielił zgromadzonym biskup Diecezji Cieszyńskiej.

  

Zdjęcia: Zwiastun Ewangelicki oraz z relacji telewizyjnej

 

*** 

 

Przed nabożeństwem w Starym Bielsku prezydent A. Duda wraz z małżonką przyjął w swojej rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle delegację duchownych i przedstawicieli władz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Przed samą wizytą w Bielsku-Białej prezydent odwiedził też kościół ewangelicki w Szczyrku-Salmopolu

  

Zobacz również: Relacja z pobytu Prezydenta A. Dudy na Śląsku Cieszyńskim