english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z Prezydentem RP na Zadnim Groniu

05.02.2013

Bp Jerzy Samiec wraz z delegacją Kościoła uczestniczył w spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w jego wiślańskiej rezydencji. Spotkanie rozpoczęło się śniadaniem z parą prezydencką.


Z Prezydentem RP na Zadnim Groniu

Prezydent Bronisław Komorowski podjął w niedzielę rano śniadaniem w swej rezydencji w Wiśle bp. Jerzego Samca. Zwierzchnikowi Kościoła towarzyszyli: bp cieszyński Paweł Anweiler, bp wrocławski Ryszard Bogusz oraz prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza i wiceprezes Konsystorza Adam Pastucha.
 
Oficjalne spotkanie prezydenta z przedstawicielami Kościoła rozpoczęło się od modlitwy w kaplicy ekumenicznej, znajdującej się na terenie rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle. Następnie uczestnicy spotkali się w części reprezentacyjnej zamku.
 
- Wspólnota i ludzi wiary, ale i wspólnota narodowa, wspólnota ojczyzny jest czymś, co mieści w sobie także i różnorodność, co uczy szacunku dla innego. Uczy szacunku także dla tego, co wspólne - podkreślił prezydent.
 
Komorowski przypomniał, że ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim zawsze trwali przy polskości. - To warto powtarzać w całej Polsce, by Polska lepiej rozumiała historię własną poprzez rozumienie historii Kościoła luterańskiego w naszym kraju. Tu luteranizm oznaczał trwanie przy polskości - powiedział.
 
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Jerzy Samiec dziękując prezydentowi za gościnę w rezydencji przyznał, że na Śląsku Cieszyńskim luteranie czują się gospodarzami. - Ludność tej ziemi, Wisły i Śląska Cieszyńskiego, od Reformacji wybrała Kościół ewangelicki - przypomniał biskup Samiec. 
 
Był też czas, gdy przez ponad sto lat byliśmy w ukryciu. Gromadziliśmy się w górach. Gdy pozwolono na wybudowanie kościoła, wznieśliśmy go w 1709 roku w Cieszynie. Wtedy okazało się, że większość ludności przyznała się do ewangelicyzmu. Dlatego czujemy się tu gospodarzami - mówił.
 
Jesteśmy dumni z naszych korzeni i polskości, chociaż często musimy o niej przypominać i tłumaczyć. Nie jesteśmy z tego zadowoleni. Trudno jest żyć mniejszości wśród większości – dodał i życzył prezydentowi „otwartego serca i szerokich horyzontów”.
 
Biskup wspomniał też o postaci ks. Leopolda Otto, wybitnego duszpasterza i wielkiego polskiego patrioty XIX wieku, twórcy - wydawanego do dnia dzisiejszego - najstarszego polskiego czasopisma. 
 
Na zakończenie oficjalnej części spotkania wspólnie z Wyższobramskim Chórem Kameralnym odśpiewano ewangelicką pieśń "Ojcowski Dom".
 
W spotkaniu brali udział m.in. radca Konsystorza Jan Machalica, dyrektor Diakonii Wanda Falk, dyrektor Konsystorza Ewa Śliwka, posłowie Tadeusz Gluza i Aleksandra Trybuś oraz starosta cieszyński Jerzy Nogawczyk, a także przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego.

 

BIK

zdjęcie: Wojciech Grzedziński, Kancelaria Prezydenta RP