Zakończyły się obrady Synodu Kościoła
Ostatnia sesja XIII kadencji zakończona
Zakończyła się 10. Sesja XIII kadencji Synodu Kościoła.
Wspólne nabożeństwo niedzielne poprowadzili duchowni z Kościoła luterańskiego i reformowanego. Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Marek Izdebski. Nawiązując do tekstu z apostoła Pawła do Efezjan o zbroi Bożej powiedział, że jako chrześcijanie „potrzebujemy jedności, aby móc dawać wiarygodne świadectwo światu. On takiego świadectwa oczekuje”.
Wyraził również wdzięczność za to, że dwa Kościoły przełamały wiele oporów: „taka coraz ściślejsza wspólnota świadectwa, z Biblią jako orężem miłości do świata i stworzenia, wspomagana przez siostry i braci różnych tradycji chrześcijańskich jest naszą najpewniejszą zbroją na dzisiejsze, niełatwe czasy”.
Zachęcił zebranych, by pamiętali, że „Bóg panuje nad każdym stanem ducha – nawet nad pesymizmem” i oczekuje od ludzi, by patrzyli na świat „w prawdzie”, by nie ulegali iluzjom, czy to optymistycznym czy pesymistycznym. „Bóg jest tym, który przezwyciężył siły zła. Na wieki wieków i nic tego nie zmieni. Alleluja”.
Podczas ostatniej sesji tej kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, która odbywała się równolegle z obradami Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, miało miejsce uroczyste spotkanie w teatrze im. A. Mickiewicza. Podpisano tam i odczytano wspólne przesłanie tych dwóch Kościołów na jubileusz Reformacji.
W trakcie trwania Synodu zostały przyjęte sprawozdania Rady Synodalnej, Wiceprezesa Konsystorza i Biskupa Kościoła, zatwierdzono także budżet na rok 2017. Synod uchwalił nowe przepisy dyscyplinarne, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Wtedy też stracą moc przepisy obowiązujące obecnie. Ponadto Synod dokonał zmian w Pragmatyce Służbowej, które poszerzają kompetencje diakonów o możliwość sprawowania Sakramentu Ołtarza i porządkują przepisy regulujące przygotowanie do posługi diakonów. Zmiany te wejdą w życie także z dniem 1 stycznia 2017 r. Zmiany w Pragmatyce dotyczące również II egzaminu kościelnego. W przyszłości egzamin ustny będzie obejmował także wiedzę z ekumenizmu, zakresu zarządzania gremiami parafialnymi i komunikacji społecznej dotyczącej sytuacji konfliktowych i poradnictwa.
zdjęcia: www.zwiastun.pl
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń