english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zielone szkoły i ... ewangelicy

Ewangelickie dzieci też wyjeżdżają na zielone szkoły

01.06.2013

W okresie przedwakacyjnym wiele szkół, szczególnie podstawowych, organizuje dla dzieci wyjazdy na tzw. „Zielone Szkoły”. To bardzo dobra forma wypoczynku połączonego z nauką przez zabawę.


Zielone szkoły i ... ewangelicy

Dzieci na takich wyjazdach nie tylko odpoczywają i integrują się w swoich klasach, ale poznają i zwiedzają miejsca, o których często uczą się z podręczników na lekcjach geografii czy historii. „Zielone szkoły” trwają zazwyczaj dwa tygodnie i odbywają się w atrakcyjnych turystycznie miejscach.

 

Dzieci znad morza jadą w góry, a dzieci ze Śląska przyjeżdżają nad polski Bałtyk. Podczas „Zielonej Szkoły” mogą na własne oczy zobaczyć np. ruchome wydmy, usłyszeć język kaszubski, czy też dowiedzieć się kim byli Słowińcy, z kolei na południu Polski mogą zobaczyć skąd wypływa Wisła, zjechać do kopalni soli w Wieliczce, czy zobaczyć Kraków, Polska oferuje bowiem wiele atrakcji. 

 

Z reguły w czasie trwania „Zielonej Szkoły” przypada przynajmniej jedna niedziela. Czasami wychowawcy proponują uczniom pójście w ten dzień do kościoła na niedzielną mszę. a dzieci innych wyznań często nie mają zbytniego wyboru i również z wszystkimi uczestniczą w katolickiej mszy, a przecież w wielu miejscach, a przynajmniej w ich pobliżu, znajdują się nasze, ewangelickie parafie i miejscowi duszpasterze chętnie odwiedzą przebywające na „Zielonej Szkole” dzieci, odprawią dla nich niedzielne nabożeństwo, czy też zorganizują spotkanie i opowiedzą o historii danego regionu z uwzględnieniem historii lokalnego ewangelicyzmu.

 

To nieoceniona szansa zaistnienia i zaprezentowania naszego ewangelickiego dziedzictwa i historii w różnych miejscach naszego kraju.

 

Na prośbę ks. Marcina Makuli z Golasowic, w niedzielę 26 maja br. odbyło się nabożeństwo dla pięciorga dzieci, uczących się w Szkole Podstawowej w Golasowicach, a przebywających na „Zielonej Szkole” w Łebie (parafia Słupsk). Nie było to typowe nabożeństwo ale w, zaaranżowanej na potrzeby kaplicy, stołówce miejscowy proboszcz ks. W. Froehlich przeprowadził z młodymi ewangelikami spotkanie, podczas którego był czas na śpiew pieśni, czytanie Słowa Bożego, modlitwę i opowiadanie historii biblijnej.

 

To szczególne nabożeństwo w Dzień Matki i Święto Trójcy Świętej było dla dzieci ważnym momentem podczas pobytu na „Zielonej Szkole”, bo nie czuli się duszpastersko „osieroceni” i mogli pokazać kolegom i koleżankom, że ich Kościół też o nich myśli i dba. Inicjatywa ta jest warta polecenia i rozpropagowania szczególnie tam, gdzie dzieci ewangelickich w szkołach jest więcej. Zachęcajmy rodziców, duszpasterzy a także nauczycieli do organizowania takich spotkań i nabożeństw oraz informujmy lokalnych duszpasterzy o takich potrzebach. Ks. Marcinowi Makuli bardzo dziękuję za inicjatywę i pomysł.

 

ks. Wojciech Froehlich