english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmiana w Kościele w Görlitz

Kościół Ewangelicki okręgu Görlitz ma nowego zwierzchnika

22.10.2018

W Görlitz odbyła się uroczystość przekazania obowiązków zwierzchnika Kościoła Ewangelickiego okręgu Görlitz ks. Teresie Rinecker, generalnej superintendent.


Zmiana w Kościele w Görlitz

Dotychczasowy zwierzchnik – generalny superintendent ks. Martin Herche przeszedł w stan spoczynku przekazując urząd swojej następczyni ks. Teresie Rinecker wybranej w marcu 2018 roku.

Przekazanie urzędu wraz z krzyżem nastąpiło w czasie nabożeństwa w obecności ks. bpa Markusa Dröge z Berlina będącego zwierzchnikiem Kościoła Krajowego Berlina Brandenburgii śląskich Górnych Łużyc.

Polskę reprezentował bp Waldemar Pytel oraz bp Ryszard Bogusz, którzy brali czynny udział w liturgii. Bp Bogusz przekazał słowa podziękowania ks. Martinowi Herche za wieloletnią współpracę z Diecezją Wrocławską oraz był jednym z asystentów tego pożegnania, a bp Pytel złożył życzenia Bożego prowadzenia ks. Teresie Rinecker w związku z objęciem przez nią urzędu oraz był asystentem wprowadzenia jej w urzędowanie.

Stronę polską reprezentowali także księża i świeccy Diecezji Wrocławskiej, którzy u uwagi na różne funkcje w kościele byli również zaproszeni na tę uroczystość. Część liturgii prowadzona była w języku górnołużyckim przez Manfreda Hermascha z Parafii Ewangelickiej Schleife/Slepo pracującego przez wiele lat w wydziale synodalnym Kościoła Berlina Brandenburgii wspierającego pracę duszpasterską wśród Łużyczan i Wendów. W tym wydziale synodalnym Polskę reprezentuje ks. Cezary Królewicz – proboszcz Parafii Ewangelickiej w Lubaniu oraz duszpasterz ewangelików w Zgorzelcu i Görlitz.

Obecni byli także goście z Czech zarówno świeccy jak i duchowni z biskupem Tomasem Tyrlikiem z Czeskiego Cieszyna. Rzymskokatolicką Diecezję Görlitz reprezentował bp Wolfgang Ipolt. Władze polityczne reprezentował Michael Kretschmer – premier landu Saksonia pochodzący z Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz oraz Martina Münch minister nauki, badań i kultury Brandenburgii. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Puzonistów z Görlitz pod dyrekcją Steffena Peschela oraz Reinhard Seeliger – dyrektor muzyki kościelnej w Görlitz.

Uroczystość miała miejsce 14. października 2018 roku, w kościele ewangelickim apostołów Piotra i Pawła w Görlitz położonym nad rzeką Nysą Łużycką tuż przy granicy z Polską.

ks. Cezary Królewicz