Życie Kościoła w czasach pandemii
Opisują autorzy Zwiastuna Ewangelickiego 7/2020
Ukazał się kolejny numer "Zwiastuna Ewangelickiego".
Wielkanocny numer „Zwiastuna Ewangelickiego” 7/2020 dotarł do parafii już na początku Wielkiego Tygodnia, aby dać czas parafiom na bezpieczne dostarczenie papierowej wersji prenumeratorom, tam gdzie to możliwe, podczas gdy kościoły i kaplice nadal są zamknięte. Dziękujemy za ten wysiłek! Ten numer czasopisma, tak jak i poprzedni, który ukazał się już w trakcie pandemii, w całości udostępniony będzie na www.zwiastun.pl.
„Zwiastun Ewangelicki” 7/2020 przynosi wiele słów pokrzepienia oraz praktycznych wskazówek, jak przetrwać w warunkach stresu w domach i jak w nowy sposób budować wspólnotę wierzących. W nowej rubryce Wspólnota w czasach pandemii warto przeczytać Nabożeństwo i sakramenty w czasach pandemii – artykuł Dirka D. Lange. Opublikowane zostały też dwa dokumenty na temat nadzwyczajnych zasad życia parafialnego i kościelnego przygotowane przez specjalną komisję pod kierownictwem biskupa Kościoła Jerzego Samca i prezesa Synodu ks. Adama Maliny.
Konflikty, kryzysy, katastrofy są składowymi naszej biografii, pisze bp Adrian Korczago, który przypomina: Otrzymaliśmy czas szansy, by niejedno w nas i naszym życiu zmienić. Jak przeżywać Wielki Piątek – pisze z kolei bp Marian Niemiec, który wskazuje, jak oglądać telewizyjne przekazy: Wyłączmy telefony, nie zmieniajmy kanałów. Inaczej niczego nie przeżyjemy w nabożeństwie.
Do bieżącej sytuacji odnoszą się też stali felietoniści: ks. Piotr Gaś w tekście Smutne święta?, ks. Jan Badura w felietonie Czas Marty, a ks. Ryszard Pieron pisze: domowe spotkanie ze Słowem Żywego Boga na długo pozostanie w naszej pamięci, będzie się o nim opowiadało kolejnym pokoleniom. Z kolei w rubryce Wydarzenia zaprezentowano, jakie nadzwyczajne działania podjęto w Kościele w zakresie duszpasterskim, pracy z dziećmi i młodzieżą, a przede wszystkim w zakresie organizacji nabożeństw w mediach i domach.
Jak zawsze w tym okresie roku kościelnego sporo miejsca poświęcają autorzy rozważaniu krzyżowej śmierci Jezusa i Jego zmartwychwstaniu – piszą o tym: ks. Waldemar Szajthauer, ks. Tomasz Wigłasz, ks. Michał Walukiewicz oraz Henryk Dominik i Bronisław Sztuchlik.
Ponadto w rubryce Rok wolności chrześcijańskiej Jerzy Sojka przypomina, że Wolność wewnętrzna ma być odzwierciedlona w zewnętrznym postępowaniu chrześcijanina, a ks. Bogdan Wawrzeczko w rubryce Zbliżenia pisze o trudnej sytuacji chrześcijan w Meksyku .
Zapraszamy do lektury.
Równocześnie informujemy, że został utworzony profil Zwiastuna Ewangelickiego na Facebooku. Zapraszamy do jego odwiedzania.
Wiadomości z Polski
-
21
12.20 -
20
12.20 -
18
12.20 -
16
12.20 -
14
12.20 -
29
11.20 -
10
12.20 -
07
12.20 -
30
11.20 -
28
11.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń