english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nagroda KościołaNagroda im. królewny Anny Wazówny przyznawana jest osobom i organizacjom z Polski i zagranicy szczególnie zasłużonym dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wręczana jest corocznie w okolicach Święta Reformacji.

Celem nagrody jest uhonorowanie osób lub innych podmiotów, które poprzez zaangażowanie swojego wolnego czasu, umiejętności i środków dawali lub dają świadectwo swojej wiary, działali lub działają na rzecz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, kierując się chrześcijańską miłością, która nie zna granic, a także do promowania i inspirowania działań służących nawiązaniu i pogłębieniu współpracy międzynarodowej.Nagrodzeni:

Rok 2018


Laureatem Nagrody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w roku 2018 została Komisja ds. polskich Kościoła Protestanckiego w Holandii (Landelijke Werkgroep Kerkelijke Contacten Nederland-Polen) za działania duszpasterskie i pomoc materialną parafiom oraz członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w okresie komunizmu. Nagrodę odebrali przedstawiciele Komisji, 14 października 2018 r. w kościele św. Mateusza w Łodzi, podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. 
 
Rok 2017

Laureatem pierwszej Nagrody Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, przyznanej w 2017 roku, został Kościół Luterański w Szwecji za akcję pomocy humanitarnej niesionej Mazurom po II wojnie światowej. Nagroda została wręczona 27 października 2017 r. podczas Uroczystej Sesji Jubileuszowej w Zamku Królewskim. Odebrała ją prymas Szwecji abp Antje Jackelen.Osoba patronki nagrody w szczególny sposób wiąże się z pierwszym laureatem, którym został Kościół Luterański w Szwecji. Akcja charytatywna, realizowana przez Kościelną Pomoc Mazurom utworzoną przez Kościół Luterański w Szwecji miała na celu przede wszystkim zaradzenie klęsce głodu i polegała na wsparciu żywnością, odzieżą, udzielaniu pomocy medycznej i duszpasterskiej.
Pomoc humanitarna przekazywana była bez względu na wyznanie, narodowość i płeć. Zbierane w szwedzkich parafiach ofiary wyrażały współczucie dla bezgranicznej biedy ówczesnych Mazur. Niektórych organizatorów pomocy spotkały prześladowania ze strony organów bezpieczeństwa komunistycznych władz PRL.


tekst laudacji


O Nagrodzie:

W powojennej historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wiele osób i podmiotów  niosło pomoc w sytuacjach kryzysowych, składając równocześnie świadectwo swojej wiary. Taka służba dla drugiego człowieka i Kościoła nie powinna zostać zapomniana, dlatego właśnie ustanowiona została Nagroda Kościoła im. królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, wszechstronnie wykształconej ewangeliczki, która mimo własnego cierpienia niosła pomoc potrzebującym.

Nagrodę stanowi statuetka autorstwa rzeźbiarza i malarza Lubomira Tomaszewskiego pt. Razem, wykonana przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.

Kapitułę Nagrody tworzą: bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz cztery osoby wybrane przez Synod: bp Ryszard Bogusz, Izabela Główka-Sokołowska, Aldona Karska i bp Jan Szarek. 

Statuetka Nagrody: Zdjęcie

Regulamin nagrody dostępny TUTAJ