english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

155 lat kościoła św. Jana w Mikołowie

Wielki Jubileusz w Mikołowie

04.11.2016

W sobotę, 29 października 2016r w kościele św. Jana w Mikołowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, inauguracji Roku Jubileuszowego 500-lecia Reformacji i 155 rocznicy poświęcenia mikołowskiego kościoła.


155 lat kościoła św. Jana w Mikołowie

Uroczystości rozpoczęła orkiestra Elektrowni Łaziska TAURON-Wytwarzanie przemarszem z mikołowskiego rynku na plac kościelny. Tą drogą przeszli nasi praojcowie równo 155 lat temu, poświęcając kościół oraz dając początek nowej historii naszej parafii. Tak wówczas jak i teraz było to wspólne, ekumeniczne świętowanie. Na naszą uroczystość przybyli: zwierzchnik Diecezji Katowickiej ks. bp dr Marian Niemiec, księża z sąsiednich parafii z małżonkami, ks. dziekan parafii rzymskokatolickiej św. Wojciecha, siostry Boromeuszki, przedstawiciele rady diecezjalnej naszego Kościoła, samorządowcy, władze miasta Mikołowa na czele z burmistrzem, władze powiatu w osobie starosty, wójtowie sąsiednich gmin, przedstawiciele oświaty, członkowie Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego oraz mikołowscy parafianie.

 

Na pamiątkę tej uroczystości został posadzony Dąb Lutra, jako symbol siły i wiary. Wiary ludu ewangelickiego, który miłuje słowo Boże i go przestrzega, co podkreślił w kazaniu ks. biskup. Przy akompaniamencie orkiestry zgromadzeni przed kościołem gromko zaśpiewali „Warownym grodem”. Kiedy na wieży kościoła nowy zegar (dar mikołowskich parafian z okazji 500–lat Reformacji) wskazał godzinę 10, a Bractwo Kurkowe wystrzeliło salwę z armaty, Rada Parafialna procesjonalnie wprowadziła zgromadzonych do kościoła.

 

Tutaj wszystkich zebranych gości, parafian, delegacje, poczty sztandarowe serdecznie przywitał miejscowy proboszcz ks. Kornel Undas, a uczynił to słowami psalmu 84 wyrażającego tęsknotę za domem Bożym. Szczególne słowa podziękowania skierował do członków Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, którzy uporządkowali i zinwentaryzowali kościelne archiwa. W wyniku tych prac został odnaleziony akt erekcyjny założenia kamienia węgielnego z dnia 14 czerwca 1860 roku, spisany w języku polskim i niemieckim. Fragmenty tego aktu podczas nabożeństwa odczytała Barbara Sznober. Ciekawostką jest fakt, że akt ten został odczytany po raz pierwszy, bowiem 156 lat temu obecna pszczyńska para książęca miała pilny wyjazd i w związku z tym odstąpiono od głośnego odczytania dokumentu.

 

Ks. biskup swoje rozważanie oparł na słowach z psalmu 118 wiersz 22 i 23 „Kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się kamieniem węgielnym. Przez Pana się to stało i to jest cudowne w oczach naszych”. Podkreślił, że od 31 października 1517 r, umownej daty powstania naszego Kościoła, aż do dzisiaj, Kościół potrzebował reform. Aby zmieniać świat, Kościół musi reformować się nadal, ale tylko w oparciu o Słowo Boże. Pierwsza ewangelicka parafia w Mikołowie powstała w 1580r., a nabożeństwa odprawiane były w obu kościołach - św. Wojciecha i św. Mikołaja. Świadczyło to o potrzebie zmian w ówczesnym kościele. Niestety, w wyniku kontrreformacji na ponad 200 lat odebrano ewangelikom w Mikołowie świątynie. Jednakże dzięki umiejętności pielęgnowania wiary w domowym zaciszu nasza społeczność przetrwała. A jaką winnicą jesteśmy dzisiaj? Czy wydajemy owoce wiary i miłości? Czy krzewem winnicy naszej jest Jezus Chrystus?

 

Podczas nabożeństwa oprawę muzyczną stanowił profesjonalny śpiew Chóru Mieszanego HARMONIA z Mikołowa pod dyrekcją Elżbiety Krusz, który ubogacił nabożeństwo i dostarczył wielu wzruszeń i doznań. Podobnych odczuć dostarczył koncert Tre Soprani z akompaniamentem pianisty.

 

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu naszego kościoła oraz inauguracji 500-lecia Reformacji było otwarcie wystawy w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie pt. ”Historia Parafii Ewangelickiej w Mikołowie”. Po uroczystym przecięciu wstęgi i słodkim poczęstunku goście i parafianie mogli zwiedzać wystawę. Została podzielona na dwie części. Jedna dotyczy sensu stricto naszej parafii, gdzie prezentowani są wszyscy proboszczowie, dokumenty odnalezione w kościelnych archiwach, naczynia liturgiczne, zdjęcia z historii parafii. Prawdziwym „białym krukiem” wystawy jest Biblia z 1750 r, która zachowała się  w znakomitym stanie. Drugą część stanowią materiały dotyczące Reformacji, jej historii, przybliżenie sylwetek reformatorów, wyjaśnienie pięciu zasad protestantyzmu (sola scriptura, sola fide, sola gratia, solus Christus, solum verbum). Większość zwiedzających podkreślała, że wystawa jest bardzo interesująca i musi koniecznie tu wrócić.

 

To był wyjątkowy dzień, prawdziwe święto naszej mikołowskiej parafii. Dziękujmy Bogu za możliwość przeżywania i uczestniczenia w nim. SDG.

 

IMK, zdjęcia: Andrzej Fijałkowski