english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Projekty parafii w Słupsku

04.11.2020

Projekty parafii w Słupsku

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku od kilku lat jest zaangażowana w projekty socjalno-diakonijne. Na tym polu współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku jako jednostką samorządową oraz z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Projekty prowadzone przez Parafię na zlecenie Urzędu Miasta i Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego skierowane są do osób z niepełnosprawnościami oraz do seniorów. W 2020 roku odbyły się 4 projekty. 

Obiady dla seniorów – finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID 19. Z powierzonych środków 30 seniorów ze Słupska i Lęborka przez dwa miesiące otrzymywało ciepły posiłek do domu. 

Tacy jak my – projekt skierowany do osób z niepełnosprawnościami polegający na przygotowaniu filmu/teledysku ukazującego osoby z niepełnosprawnościami jako ludzi z pasjami i zdolnościami. Intencją tego projektu było pokazanie, że niepełnosprawność nie zawsze musi być widoczna „gołym okiem”. Tekst i melodię piosenki Tacy jak my napisał Grzegorz Gurłacz, a wykonuje ją Patrycja Baczyńska z Ustki, finalistka programu Must be the Music (2013). Środki na realizację tego projektu pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego (PFRON) a realizowany był ponadlokalnie z Domem Pomocy Społecznej w Lęborku.  

Trzecim projektem realizowanym przez Parafię w ramach Klubu KAWON (Klub Aktywności i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych), będącego jednostką MOPR w Słupsku jest projekt p.n. Trzymajmy się skierowany do osób z niepełnosprawnościami z terenu Miasta. W ramach zajęć projektowych były spotkania teatralne, wyjścia do placówek kultury, zajęcia rekreacyjno-ruchowe, zajęcia plastyczne oraz wycieczki.

Ostatni projekt socjalny realizowany przez Parafię ze środków Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego skierowany był do seniorów. Polegał na spotkaniach i wycieczkach seniorów do Bytowa, Ogrodów Hortulus w Dobrzycy k. Koszalina oraz zwiedzania zabytków Słupska.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów związanych z projektem. 

Teledysk Tacy jak my.


Reportaż o działaniach Parafii w projektach.
Oba materiały zostały przygotowane dzięki współpracy z Telewizją Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. 

Podsumowanie projektu

Rozmowa na temat projektów z ks. Wojciechem Froehlichem w Telewizji Słupsktekst: ks. Wojciech Froehlich