english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kiedy chrześcijanin nie może milczeć?

Zapraszamy na cykl debat Lubelskie Spotkania Powszechne

08.12.2020

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie oraz  Klub "Tygodnika Powszechnego" w Lublinie inicjują cykl debat pt.: "Lubelskie Spotkania Powszechne", nawiązujący swą ideą do Debaty Dwóch Ambon prowadzonej przez wiele lat w Lublinie przez o. Tomasza Dostatniego.


Kiedy chrześcijanin nie może milczeć?

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie postaci luterańskiego teologa i pastora Dietricha Bonhoeffera (1906-1945), który otwarcie sprzeciwiał się nazizmowi. Poniósł śmierć męczeńską w obozie koncentracyjnym KL Flossenbürg, stracony po procesie przed trybunałem doraźnym na dwa tygodnie przed wyzwoleniem obozu przez Amerykanów.

Życie, postawa i myśl teologiczna Bonhoeffera, wraz z jego rozważaniami na temat „bezreligijnego chrześcijaństwa”, którym męczeńska śmierć nadała jeszcze głębszą wymowę, stały się podstawą do postawienia ważkich pytań i problemów, aktualnych również dzisiaj:

Kiedy chrześcijanin nie może milczeć?

Chrześcijaństwo wobec ludzi spoza Kościoła: postawa Bonhoeffera wobec losu niemieckich Żydów.
Jak rozumieć "bezreligijne chrześcijaństwo" Bonhoeffera? Czy jest to idea wciąż aktualna?

W debacie udział wezmą:

ks. Sławomir Sikora - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie, Przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej w Szczecinie, organizator Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich w Szczecinie. Poza tym mąż, ojciec, poeta, wykładowca i maratończyk.

o. Tomasz Dostatni - dominikanin ze Szczecina, członek Klubu "Tygodnika Powszechnego" w Lublinie

Spotkanie poprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki a słowo wstępne wygłoszą: Elżbieta Matyaszewska, koordynatorka naszego Klubu oraz ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii luterańskiej w Lublinie.

Serdecznie zapraszamy!

____________________________________________

Spotkanie aplikacji Microsoft Teams

Dołącz na swoim komputerze lub w aplikacji mobilnej

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania