300-lecie kościoła w Szczytnie
Wyjątkowy jubileusz
20.08.2019
W dniach od 15 do 18 sierpnia w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie miały miejsce obchody jubileuszu 300-lecia kościoła.
Gościem honorowym obchodów był bp Manfred Rekowski – Prezes Kościoła Nadrenii, który urodził się na Mazurach, w miejscowości Mojtyny (powiat mrągowski).
Podczas 4 dni obchodów organizatorzy zapewnili szereg atrakcji. Uroczystości rozpoczęły się piknikiem parafialnym; był to szczególny czas na rozmowy, spotkania, odnowienie dawnych przyjaźni. Program urozmaicił młody, uzdolniony organista, Adam Zalewski, który przygotował krótki program artystyczny. Piknik zwieńczyła prelekcja Huberta Jasionowskiego – z zamiłowania fotografa, o faunie i florze mazurskiej przyrody.
W kolejnym dniu odbywał się koncert jubileuszowy. W programie udział wzięli: Adam Zalewski (organy), Natalia Kreft (sopran), Klaudia Camilla Twardzik (organy) oraz chór „Gloria” ze Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie (chór żeński, męski oraz mieszany) pod dyrekcją Gabrieli Targosz i Bolesława Nogi. Podczas koncertu zabrali także głos: w imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego, Henryk Żuchowski oraz posłanka na sejm RP, Urszula Pasławska.
W sobotę miała miejsce konferencja naukowa „300-lecie kościoła ewangelickiego w Szczytnie - kościół niemym świadkiem historii”. Pierwszym prelegentem był Klaus Lorenc z Dusseldorfu, który mówił o dziejach kościoła ewangelickiego w Szczytnie – jego historii, architekturze oraz życiu parafialnym. Z okazji jubileuszu wydał on polsko-niemiecką książkę o kościele w Szczytnie.
Następnym mówcą był Wiktor Marek Leyk z tematem „Tożsamość mazurska i ewangelicka w przekazie rodzinnym”, w którym przybliżył losy swojej rodziny, jej oddanie Kościołowi, ewangelickim wartością i ziemi mazurskiej.
Kolejnym prelegentem był bp senior Rudolf Bażanowski z tematem „Kościół Ewangelicko-Augsburski na Mazurach po 1945 r.” Wykładowca podjął w nim trudne losy Kościoła Ewangelickiego i jego wiernych po działaniach wojennych II wojny światowej, a także opis służby i duszpasterskiej pomocy pierwszych księży mazurskich. Jednocześnie podczas tego wykładu miała miejsce prezentacja dwutomowej książki autorstwa prelegenta „Kościoły i parafie diecezji mazurskiej - przeszłość i teraźniejszość”.
Ostatnim referentem był Waldemar Mierzwa, właściciel oficyny „Retman”. Poprzedni prelegenci mówili przede wszystkim o historii, natomiast ten referat odnosił się do teraźniejszości. Wraz z żoną, od prawie 20 lat wydają książki opisujące dzieje i kulturę mazurską, jak również wiele książek o historii ewangelicyzmu na Mazurach. Waldemar Mierzwa jest także inicjatorem akcji społecznych na terenie Mazur: Przywróćmy malwy ogrodom Mazur i Warmii (od 2013), Zapalmy światełko Mazurom (od 2014) oraz Galeria Mazurskiego Portretu (od 2018, trwa do końca sierpnia br.)
Całość konferencji uświetniły występy chórów: Kantata ze Szczytna pod dyrekcją Mariusza Pardo oraz Pasjonata ze Świętajna pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej.
W ostatnim dniu odbyło się nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp. Jerzego Samca. Kazanie w języku niemieckim wygłosił Prezes Kościoła Ewangelickiego Nadrenii bp Manfred Rekowski, a tłumaczył symultanicznie bp Adrian Korczago - zwierzchnik diecezji cieszyńskiej.
Szczególnym momentem nabożeństwa była zmiana na stanowisku proboszcza parafii. Dotychczasowego proboszcza-administratora, ks. Witolda Twardzika zastąpił ks. Adrian Lazar. W czasie nabożeństwa głos zabrali: w imieniu marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego - Wiktor Marek Leyk, Jarosław Matłach - starosta Szczycieński, dr Ewa Jóźwiak - prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, a zarazem wnuczka ks. Jerzego Sachsa, który w latach 1945-51 był proboszczem parafii w Szczytnie, ks. Christian Nell-Wunsch z parafii Düsseldorf-Wersten, Erwin Gonsowski z Kreisgemeinschaft Ortelsburg oraz proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, ks. Alfred Borski. Podczas nabożeństwa mogliśmy usłyszeć utwory śpiewane przez chór „Gloria” ze Skoczowa, chór „Cantabo” ze szczycieńskiej parafii ewangelickiej oraz grupę puzonistów z Düsseldorfu.
tekst: ks. Adrian Lazar
zdj. Ryszard Jerosz, Jan Chwastek, Paweł Sałamucha
zdj. Ryszard Jerosz, Jan Chwastek, Paweł Sałamucha
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń