english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bobrek Fashion Street

Pokaz mody finałem projektu dla nastolatek

28.11.2013

Pokaz mody – 28 listopada w Centrum Handlowym Agora w Bytomiu - będzie finałem projektu Bobrek Fashion Street realizowanego przez streetworkerki Centrum Misji i Ewangelizacji. Pięć młodych dziewczyn pragnie zaprezentować efekty swojej trzymiesięcznej pracy nad ubraniami, które z pozoru nie miały w sobie nic wyjątkowego...


Bobrek Fashion Street

Pomysł na Bobrek Fashion Street powstał w głowie Natalii Czachor, streetworkerki z Grupy Pedagogów Ulicy „UNO”. Wraz z Katarzyną Kukucz (również streetworkerką), na co dzień prowadzą zajęcia dla młodzieży z Bobrka, dzielnicy Bytomia, której mieszkańcy borykają się z wieloma problemami społecznymi i ekonomicznymi. Natalia chciała skupić nastolatki wokół kolejnego, nowego projektu. Jego temat - moda i uroda okazał się strzałem w dziesiątkę, ale zaskoczyło także duże zaangażowanie osób z zewnątrz.

Dziewczynki miały zobaczyć, że modny ubiór jest osiągalny także dla przeciętnej, niezamożnej nastolatki. Celem projektu było również zmotywowanie ich do, odpowiedniego dla wieku, zadbania o wygląd włosów i cery. W sumie dziewczynki mogły zobaczyć, jak robić dobre zakupy i zaprojektować ciekawe ubrania, jak prezentować się publicznie, a także, jak dbać o włosy i skórę.  

Wszystko zaczęło się od poszukiwania trendów, czyli gry terenowej w Centrum Handlowym Agora w Bytomiu. Odwiedzając kolejne sklepy uczestniczki projektu poznawały najnowsze trendy w modzie.  Na kolejnych spotkaniach warsztatowych Barbara Posłuszna, blogerka (www.szaroscgwiazd.pl) opisująca modę, pomagała im wybrać ubrania, z których miały powstać pierwsze nowe kreacje. Za jej namową spódnice, bluzki i spodnie zyskały zupełnie nowy fason. Barbara Posłuszna pomogła także w zorganizowaniu sesji zdjęciowej, do której zaprosiła fotografa, Przemysława Żurka.  Do drugiego nowego zestawu ubrań ciuchy pomagała wybierać Izabela Białek, z second handu w Bobrku (sklep Sawia, ul. Konstytucji 48). Wiele swojego czasu poświęciła także, Beata Pancherz (krawcowa z zamiłowania), która pomagała dopasowywać i przeszywać stare-nowe ciuchy. W salonie kosmetycznym, do którego trafiły dziewczynki, troskliwie zajmowały się nimi kosmetyczka Karolina Stepaniak i fryzjerka Angelika Potempa (Fabryka Urody, Bytom-Szombierki, ul. Zabrzańska 30).

Dzięki wszystkim paniom, które zaangażowały się w projekt, dziewczynki miały także okazję przyjrzeć się z bliska ich pracy i poznać potrzebne tam umiejętności. Być może w przyszłości same będą chciały wykonywać podobne zawody.

– Spotykałyśmy się minimum dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące wyruszając w modową przygodę. Wszystkie nawzajem uczyliśmy się czegoś nowego, uwalniałyśmy kreatywność, poszukiwałyśmy nowego ja, odkrywałyśmy nowe umiejętności i pasje, a co najważniejsze – wspólnie się realizowałyśmy! Rozpiera nas duma na myśl ile dobrych ludzi z nami podążało! – pisze na swoim blogu Barbara Posłuszna.

Finałem projektu będzie pokaz mody! W roli modelek wystąpią jego uczestniczki czyli Magda, Justyna, dwie Żanety i Ola, w wieku 13-14 lat.

Pokaz - w centrum handlowym Agora w Bytomiu 28 listopada – rozpocznie się o godz. 16.00 (sala konferencyjna, 3 piętro). Centrum nie tylko udostępniło bezpłatnie salę, ale także wydrukowało zaproszenia i plakaty. Zaproszenia skierowano do rodziny, znajomych i nauczycielek dziewczynek, do osób, które wsparły projekt oraz m.in. do prezydenta Bytomia. Wśród publiczności będzie także ks. Jan Kurko. To w jego salce parafialnej w Miechowicach dziewczynki spotykały się i obmyślały nowe ubrania.

Po pokazie otwarta zostanie wystawa zdjęć dokumentujących przebieg projektu. Od 10 grudnia będzie można je oglądać w Bytomskim Centrum Kultury.