Dziękczynnie w Jastrzębiu Zdroju
100 lat kościoła Św. Trójcy w Ruptawie
W bieżącym roku mija 100 lat od poświęcenia ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy w Jastrzębiu-Ruptawie. Główne uroczystości wieńczące ten jubileusz odbyły się w czasie dziękczynnego nabożeństwa w niedzielę, 14 października br.

W nabożeństwie wziął udział biskup katowicki Tadeusz Szurman, zaproszeni księża, przedstawiciele władz samorządowych z Prezydentem Miasta na czele oraz licznie zgromadzeni parafianie. Jubileuszowe kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec.
Uroczystość była połączona z 65-tą rocznicą powołania Ewangelickiego Chóru Mieszanego w Jastrzębiu-Ruptawie. Na tą okoliczność Rada Diecezjalna Diecezji Katowickiej Kościoła jako Kapituła "Nagrody Róży Lutra" przyznała powyższą nagrodę Aleksandrze Marek - córce ks. Jana Fusska - w dowód szacunku dla dwudziestopięcioletniej pracy dyrygentki ruptawskiego chóru i w uznaniu wkładu w rozwój życia muzycznego kolejnych pokoleń. Nagrodę wręczył zwierzchnik diecezji bp Tadeusz Szurman.
W ramach jubileuszu - od lipca do września 2012 - w Galerii Historii Miasta prezentowana była wystawa "Kościół Ewangelicko-Augsburski na ziemi jastrzębskiej i na Górnym Śląsku. 100-lecie kościoła w Jastrzębiu-Ruptawie”. Wystawa została przygotowana ze współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Przedstawiona została nie tylko historia kościoła, ale historia ewangelizacji na ziemi śląskiej i cieszyńskiej.
Kościół Świętej Trójcy w Jastrzębiu Ruptawie został poświęcony 22 października 1912 roku. Cztery lata wcześniej została erygowana parafia obejmująca część terenu parafii w Golasowicach i Wodzisławiu Śląskim. Zanim jednak doszło do budowy kościoła w Ruptawie, ewangelicy zadbali o stworzenie zakładu leczniczego dla dzieci, a zarządzała nimi ewangelicka fundacja „Betania”. Na początku drugiej połowy XIX wieku, na terenie Jastrzębia istniały także dwie ewangelickie szkoły. W 1945 roku w czasie działań wojennych zniszczony został dach kościoła i wieża. Prawie doszczętnie została zburzona plebania. W latach 1956-1960 staraniem proboszcza parafii, ks. Jana Bolesława Fusska przy miejscowym kościele zbudowano salę parafialną ze sceną.
W 1963 roku miasto Jastrzębie Zdrój poszerzyło swe granice ze względu na budowę nowych osiedli i powstanie kopalń węgla kamiennego. Na skutek rozwoju przemysłu węglowego wzrosła tu także liczba ewangelików. Dotychczasowy kościółek okazał się zbyt mały i podatny na szkody górnicze. W roku 1994 - na sąsiedniej działce - został poświęcony nowo wybudowany kościół Jezusowy.
Obecnie ewangelicka parafia w Jastrzębiu-Ruptawie jest jedyną parafią w kraju, która dysponuje dwoma murowanymi kościołami położonymi obok siebie. Całe życie parafialne jest prowadzone w centrum parafialnym kościoła Jezusowego.
Od roku 1986 proboszczem parafii jest ks. Jan Raszyk, a wspiera go w służbie duszpasterskiej jego żona, diakon Renata Raszyk.
Więcej zdjęć: BIK - galeria fotografii
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń