english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

To NIE JEST NIEAKTUALNA, lecz archiwalna wersja witryny luteranie.pl, z 2020 roku.

Aktualna wersja jest tutaj: https://www.luteranie.pl

Fenomen Nocy Muzeów

Kolejny raz w Koszalinie

22.05.2013

Już czwarty raz Parafia Ewangelicko-Augsburska zaprosiła zwiedzajacych do obejrzenia i zapoznania się z historią kaplicy Św. Gertrudy, a co za tym idzie historią Kościoła luterańskiego w Koszalinie.


Fenomen Nocy Muzeów

W minioną sobotę, 18 maja br. Parafia Ewangelicko-Augsburksa w Koszalinie po raz kolejny zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia kaplicy św. Gertrudy w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”. Każdy zainteresowany mógł wysłuchać historii kaplicy oraz parafii. Na miejscu cały czas obecni byli parafianie, którzy chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Ponadto, dzięki życzliwości uczniów oraz dyrektora Ogniska Muzycznego w Koszalinie pana Dariusza Szczeblewskiego, odwiedzający mogli wysłuchać dwóch koncertów muzyki organowej. Zainteresowani mogli obejrzeć także kaplicę w Centrum Luterańskim, gdzie również koncertowała młodziez z Ogniska Muzycznego.

 

Organizatorzy zadbali także o dzieci - dla każdego chętnego były balony oraz słodycze.

 

Składamy szczególne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w „Noc Muzeów” i poświęcili swój czas oraz wiedzę, aby przybliżyć mieszkańcom Koszalina ten piękny zabytek, który jest wizytówką luteran w Koszalinie.

 

Kaplica św. Gertrudy powstała w 1383 roku. Jest ośmioboczną budowlą z sklepieniem w kształcie równoramiennej gwiazdy. Wzorowana była na architekturze skandynawskiej. To jedna z trzech zachowanych na Pomorzu Środkowym kaplic gotyckich. Na początku pełniła funkcję kaplicy szpitalnej, później – cmentarnej. W XVII wieku należała do kościoła ewangelickiego, w XVIII stała się składem amunicji, po II wojnie służyła jako magazyn oraz Mała Scena Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. W roku 1999 przekazana Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie. W 2000 roku przywrócono jej funkcje sakralne. 24 sierpnia 1956 kaplica została wpisana do rejestru zabytków.

  
Tekst i zdjęcia Iza. G- Sokołowska