Jubileusz 190-lecia parafii w Radomiu
Uroczystości w Radomiu
12.10.2016
2 października 2016 r. w Radomiu obchodzono 190-lecie istnienia parafii ewangelickiej w tym mieście.
„Odnowiony w mieście Radomiu Kościół Ewangelicki, wybudowany został w r: 1252 za panowania Bolesława Wstydliwego, i nosił nazwisko N. Panny Maryi. Odtąd został w posiadaniu XX. Benedyktynów Sieciechowskich aż do d: 9.Maja1818 r, w którym przeszedł na własność Towarzystwa Dobroczynności miasta Radomia.
Mieszkańcy wyznania Ewangelickiego w Radomiu sprowadzający aż do roku 1826 Pastora do odbywania dwa razy do roku nabożeństwa i udzielania Komunii Świętej, doznawając dla zbytniej odległości od miasta Węgrowa w Podlaskiem, zkąd Pastor dojeżdżał, przerwę w tak peryodycznym zaopatrywaniu Ś. Sakramentami, uprosili W-o Jana Burcharda, aby tenże wyjednał u łaskawego Rządu pozwolenie założenia parafii. Prośba w tym względzie uwieńczona została pożądanym skutkiem t.j. reskryptem Wysokiej Komisyi Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego d: 16 M-ca Marca 1826 r. Obrani zostali Członkami Dozoru Kościelnego: Jan Burchard, Jan Gain i Jan Bivetti.
Ci postarali się o wykaz ludności i zakreślenie parafii Radomskiej w pewnych granicach, które odtąd stanowiły: Wisła, Pilica, Solec, Suchedniów i Przysucha. Ludność całkowita w tym obrębie wynosiła 1442 dusz wyznania Ewangelicko Augsburskiego, a 21 dusz wyznania Reformowanego.” (cyt poch. z Kroniki Parafialnej)
Tak oto 190 lat temu doszło do powstania Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Radomiu. Formalny dokument założenia Parafii to Reskrypt Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 28 września 1826 roku.
Powstała Parafia była od samego początku niezwykła. Po pierwsze dlatego, że w czasach gdy słowo ekumenizm oznaczało po prostu świat zamieszkały i nikt nie myślał, by rozumieć je w kontekście Jedności chrześcijan, tu spotykali się ludzi trzech wyznań: luterańskiego, reformowanego i anglikańskiego. Po drugie nikt nie patrzył na narodowość przybywających do tego kościoła ludzi. A byli to Polacy, Niemcy, Szwajcarzy, Szkoci, Skandynawowie, Bałtowie i Żydzi, którzy pojawiali się tu za sprawą misji anglikańskich działających na terenie Królestwa Polskiego. I tak nieprzerwanie od 190 lat radomscy ewangelicy są i zostawiają swoje ślady w ziemi radomskiej. Te ślady to nie tylko parafialny kościół i cmentarz. To wiele innych obiektów: kamienic, dawnych fabryk, szkół zakładanych z inicjatywy współwyznawców, ulic nazwanych imieniem niektórych radomskich ewangelików.
2 października 2016 roku radomscy parafianie wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali Jubileusz 190-lecia istnienia swojej Parafii. Z radością dziękowali Bogu za wszystkie minione lata. Uroczyste nabożeństwo zgromadziło wiele osób. Ceremonię uświetnił swym występem chór parafialny – Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia oraz dzieci przedstawiając krótką, dziękczynną inscenizację. Szczególnie wzruszającą chwilą były pozdrowienia i refleksje wygłoszone przez wieloletniego proboszcza radomskiej Parafii ks. Jana Szklorza. Po nabożeństwie uczestnicy spotkali się w domu parafialnym. Tam proboszcz Parafii ks. Wojciech Rudkowski odczytał przysłane listy i okolicznościowe pozdrowienia.
Oprócz uroczystego nabożeństwa dziękczynnego z udziałem gości i zaproszonych przedstawicieli władz samorządowych, przygotowano z tej okazji jeszcze jedną atrakcję. Przy współpracy z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zorganizowano Przegląd Filmów Chrześcijańskich, jako imprezę towarzyszącą obchodom 190-lecia. Mieszkańcy miasta mogli dzięki temu obejrzeć cztery niezwykłe i bardzo wartościowe filmy: „Październikowe dziecko”, „Próba ogniowa”, „Odważni” i „Luter”.
Wyprodukowano również własny, krótki film prezentujący historię radomskich ewangelików. Film ten jest dostępny w Internecie na kanale You Tube po wpisaniu hasła: ewangelicy radom.
A „wisienką na torcie”, w dosyłowym tego słowa znaczeniu, okazały się Jubileuszowe pierniki w kształcie Róży Lutra wypieczone na tę okazję, które każdy uczestnik mógł zabrać do domu.
Obchodom Jubileuszu towarzyszyło hasło biblijne: A serce wasze niech będzie dzielne, Wy wszyscy, którzy macie nadzieję w Panu. Ps 31,25
ks. Wojciech Rudkowski
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń