english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz chóru Concordia

Zgierski chór obchodził 70-lecie działalności

27.11.2018

17 listopada br. w Parafii Ewangelicko–Augsburskiej w Zgierzu odbył się jubileuszowy koncert chóru Concordia.


Jubileusz chóru Concordia

Początki chóru datuje się na lata 40-te XX wieku, kiedy to w maju 1948 roku ówczesny chór kościelny uświetnił nabożeństwo z okazji Święta Zesłania Ducha Świętego w odpowiedzi na pisemną prośbę Rady Parafialnej o gościnny udział w nabożeństwie.

Jubileuszowy koncert chóru Concordia rozpoczął się słowami Psalmu 98 oraz powitaniem przybyłych gości, pośród których obecnością swą zaszczycili: Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, proboszcz zaprzyjaźnionej Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu ks. dr Andrzej Blewiński, Adam Zamoyski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, Maciej Wierzbowski - popularyzator historii i tradycji miasta Zgierza i regionu, prezes Międzyparafialnego Klubu Inteligencji Katolickiej im. ks. Andrzeja Świątczaka w Zgierzu, Ewa Lesiak – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgierzu, Jerzy Zamuszko – dyrektor zgierskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia a także byli chórzyści chóru parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu, chórzyści Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi oraz członkowie zespołu wokalnego SUBITO. Przebieg koncertu został zarejestrowany przez lokalne media m.in. przez Stowarzyszenie Telewizji Kablowej CENTRUM, która w programie lokalnym nadała krótki reportaż o uroczystym wydarzeniu chóru Concordia.

Koncert rozpoczął się fotograficznymi wspomnieniami działalności chóru, począwszy od lat 40-tych XX wieku po aktualną działalność chóralną Concordii. Tuż po tym, przy świetle świec, na scenie pojawili się członkowie chóru otwierając muzyczne widowisko utworami Mima – A – Makim  oraz W Tobie jest światło, tym samym nadając ciepły ton i magiczną atmosferę koncertu. Program koncertu zakładał V części, podczas których publiczność miała okazję do wysłuchania współczesnych pieśni chóralnych w tradycyjnych i współczesnych opracowaniach oraz pieśni ludowych polskich i serbsko – łużyckich. Autorem współczesnych opracowań wybranych pieśni chóralnych jest m.in. Konrad Orawski – członek chóru Concordia.Pieśni jego opracowań ubogacają repertuar, który chór zaprezentował podczas jubileuszu (Na krzyżum przelał krew, Jezus w każdej potrzebie, Stary Młynarz ze Zgierza).

Jubileuszowy koncert był również okazją do  zgłębienia wiedzy o rysie historycznym działalności chóru. Obecność byłych chórzystów na sali była możliwością do złożenia im serdecznych podziękowań za dotychczasowe wsparcie wokalne, czym zostali wyróżnieni i nagrodzeni wielkimi brawami. Jubileuszowy koncert zaskakiwał publiczność, ale również i chórzystów wieloma niespodziankami. Jedną z nich były uroczyście wyśpiewane autorskie podziękowania skierowane ze strony Chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi, co wzruszyło i jednocześnie rozbawiło publiczność, ale przede wszystkim członków chóru Concordia, ze względu na wiążące i przyjazne stosunki międzychóralne.

Miłe słowa podziękowań dla chóru skierowali również: Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, proboszcz lokalnej Parafii Rzymskokatolickiej ks. dr Andrzej Blewiński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Zgierzu Jerzy Zamuszko oraz zespół wokalny SUBITO, który wspólnie z chórem Concordia wykonał jedną z ludowych pieśni łużyckich Wudaj so holička. Podziękowania za ogromnie długą posługę złożono na ręce Janiny Marek – Undas, która dyrygowała chórem podczas jubileuszowego koncertu w zastępstwie obecnej dyrygent Magdaleny Szymańskiej, przygotowującej chór do benefisu. Mile zaskoczona była żeńska część chóru Concordia, która została obdarowana kwiatami przez męską sekcję Concordii.  Nietypowym, ale jakże zaskakującym było zakończenie jubileuszu kubańskim rytmem, który chór przygotował jako niespodziankę dla przybyłej publiczności. W rytmach kubańskiej salsy, chór wykonał utwór Cantar! (angielski tytuł Sing!), zachęcając publiczność do tanecznego świętowania.

Równocześnie podczas jubileuszu chóru, można było odwiedzić historyczną wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kuratorami wystawy byli: Natalia Lesiak oraz Krzysztof Wołowski – nauczyciele Szkoły Podstawowej w Szczawinie, uczestniczącej w projekcie edukacyjnym „Niepodległa” sfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Koncert Patronatem Honorowym objęli: Prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski, ks. dr Andrzej Blewiński (Proboszcz Parafii MBDR w Zgierz), Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec oraz Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jan Cieślar.

70. jubileusz chóru Concordia Parafii Ewangelicko – Augsburskiej to podsumowanie działalności chóru oraz okazja do prezentacji swojego dorobku, czego owocem jest nagrana i wydana w 2018 roku płyta, którą zostali obdarowani goście honorowi koncertu, a którą można było nabyć tuż po uroczystym wydarzeniu.

Organizatorem i wieloletnim dyrygentem chóru Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Zgierzu był Paweł Riedel aż do 1981 roku, kiedy to ze względu na kłopoty zdrowotne zmuszony był zrezygnować z służby dyrygenckiej. Kontynuatorem dyrygenckiej misji chóru parafialnego w Zgierzu była Janina Marek- Undas, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, żona przybyłego w 1981 roku wikariusza ks. Marcina Undasa, obecnego proboszcza parafii. Janina Marek-Undas dyrygowała chórem przez 28 lat, a po dziś dzień zasilając jego szeregi.  W 2006 roku do chóru dołączyła Magdalena Szymańska, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu, w zakresie Edukacji Artystycznej, a także stypendystka i absolwentka Conservatorio di Musica San Pietro a Majella w Neapolu, w klasie kameralnej prof. Antonio Florio (specjalność – muzyka dawna). Na początku prowadziła zajęcia z emisji głosu, techniki śpiewu, wspomagała chór partiami solowymi. Stopniowo od 2008 roku wspólnie z Janiną Marek – Undas współprowadziła chór, rok później przejęła jego prowadzenie.

Ewangelicki Chór Concordia swą nazwą odwołuje się do przedwojennego Stowarzyszenia Śpiewaczego Concordia, które działało przy zgierskiej parafii luterańskiej. Chór liczy około 20 członków i ma charakter ekumeniczny. Śpiewają w nim członkowie kościoła luterańskiego z parafii zgierskiej i ozorkowskiej oraz członkowie Kościoła Rzymskokatolickiego ze Zgierza, Ozorkowa i Łodzi.

tekst: Aleksandra Augustyniak

Relacja telewizyjna

Retransmisja koncertu na stronach fb.

zdjęcia: Lech Baczyński