Jubileusz kościoła w Zgierzu
Kościół opatrzności Bożej ma już 40 lat.
06.08.2012
W dniach 16 i 17 czerwca br. parafia ewangelicka w Zgierzu obchodziła jubileusz 40-lecia poświęcenia kościoła parafialnego Opatrzności Bożej.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się otwarciem wystawy Bogusława Kustosika, Edyty Klink-Orawskiej i Leszka Orawskiego pt. "Ewangelicy zgierscy wczoraj i dziś". Wystawa ta poświęcona jest historii zgierskiej parafii ewangelickiej, w którą wprowadził zebranych gości miejscowy proboszcz ks. radca Marcin Undas.
Następnie zgromadzeni uczestniczyli w dziękczynnym nabożeństwie w kościele Opatrzności Bożej, podczas którego Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.
Po nabożeństwie wszyscy udali się na historyczny cmentarz ewangelicki gdzie przypomniano postacie zasłużonych duchownych dla parafii oraz Kościoła.
W godzinach popołudniowych odbył się koncert przygotowany przez chór z Parafii Ewangelickiej AW na Niwach w Czeskim Cieszynie pod dyrekcją Stanisława Kujawy oraz chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu pod dyrekcją Janiny Marek-Undas.
W niedzielę, 17 czerwca podczas uroczystego nabożeństwa kazanie wygłosił prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza. Po południu odbył się koncert przygotowany przez nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zgierzu.
Według łacińskiej pieczęci wyeksponowanej na planszach, historia parafii w Zgierzu rozpoczęła się w 1824 r. Pierwszy kościół ewangelicki został wybudowany w ciągu dwóch lat przy ul. Długiej. Został on zburzony przez niemieckie bomby 3 września 1939 r., po 113 latach istnienia. Drugi kościół ewangelicki wybudowano w innym miejscu, obok cmentarza ewangelickiego. Budynek poświęcono 18 czerwca 1972 r. Kościół służy do dzisiejszego dnia jako miejsce życia duchowego i kulturalnego.
Historia miasta to w dużej mierze dorobek kilku pokoleń przemysłowców, fabrykantów, rzemieślników i czeladników, których ewangelicki etos pracy i głęboka wiara pozostawiły niezatarty ślad.
Więcej o historii Parafii można przeczytać w wydanej z okazji rocznicy książce pt.: Wiara, Praca, Nowa Ojczyzna – dzieje luteranizmu na ziemi zgierskiej do roku 1972" autorstwa Edyty Klink-Orawskiej. Książka do nabycia m.in. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu przy ul. Spacerowej 2, w Domu Turysty przy ul. Narutowicza 5 i w Księgarni "Pan Tadeusz" przy ul. Długiej 55.