english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusze w Hażlachu

Święto filiału cieszyńskiej parafii

19.09.2012

Ewangelicy w Hażlachu na Śląsku Cieszyńskim 16 września br. obchodzili 140-tą rocznicę budowy kaplicy, 80-tą założenia cmentarza i 10-lecie poświęcenia rozbudowanego kościoła. Z tej okazji, w czasie dziękczynnego nabożeństwa, Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła, bp Jerzy Samiec.


Jubileusze w Hażlachu

Jubileusz rozpoczął poranek pieśni w wykonaniu chórów z Hażlacha-Zamarsk i Goleszowa oraz dziecięco-młodzieżowej grupy wokalnej Gloria. W nabożeństwie uczestniczyło ok. 500 wiernych z Hażlacha i okolic.
 
Po raz trzeci, w historii hażlaskiej społeczności, wizytował ją zwierzchnik Kościoła. Poprzednio był to biskup Andrzej Wantuła, kiedy w 1972 roku ewangelicy z Hażlacha obchodzili jubileusz 100-lecia kościoła. Pierwszy wizytującym był - w  roku 1953 - biskup Kościoła Karol Kotula.

Na terenie gminy Hażlach, w powiecie cieszyńskim, znajdują się obecnie dwa ewangelickie kościoły: w Hażlachu i Zamarskach. Na nabożeństwach w Hażlachu spotykają się wierni z Hażlacha, Brzezówki, Kończyc Wielkich, Kończyc Małych i Rudnika. Odbywają się tam szkółki niedzielne dla dzieci, spotkania młodzieżowe, próby chóru oraz inne spotkania dla parafian. Kościół w Hażlachu należy do parafii w Cieszynie i jest jedynym z filiałów posiadającym dom parafialny. Opiekę duszpasterską nad hażlaskimi ewangelikami pełni obecnie ks. Grzegorz Brudny.        
 
Historia ewangelików w Hażlachu
 
Pierwszy drewniany kościół ewangelicki zbudowano  w 1636 roku. Niestety, 18 kwietnia 1654 roku zamknięto i odebrano ewangelikom kościół w Hażlachu, a miejscowy ksiądz musiał pójść na wygnanie. Rozpoczął się długi i ciężki okres prześladowań ewangelików. Z tamtych czasów, w miejscu pierwszego kościoła ewangelickiego w Hażlachu zachowała się jedynie kamienna płyta nagrobna księcia J. F. Bludowskiego (na obecnym starym cmentarzu katolickim).

W 1848 roku, po okresie prześladowań, ewangelicy założyli w wynajętej izbie prywatną szkołę ewangelicką w Hażlachu. Była ona utrzymywana przez ogół współwyznawców. Wokół szkoły skupiało się społeczne życie hażlaskich wiernych.

W roku 1852 powstała Ewangelicka Gmina Cmentarna w Hażlachu. Postanowiono również wybudować szkołę, której poświęcenie odbyło się po dwóch latach budowy. W 1858 roku założono w Hażlachu ewangelicki cmentarz.

Po niespełna dwudziestu latach rozpoczęto budowę kaplicy cmentarnej. Po rozbudowie - w roku 1922 - kaplica zaczęła pełnić funkcję kościoła dla okolicznych mieszkańców. Na początku lat trzydziestych, na gruncie sąsiadującym z kościołem,  założony został w Hażlachu nowy cmentarz ewangelicki.

W 1972 roku ewangelicy z Hażlacha obchodzili jubileusz 100-lecia istnienia kościoła. Z tej okazji przebudowano ołtarz, wymalowano wnętrze, odnowiono elewację zewnętrzną i dach. Zakupiono krzyż na ołtarz i nowe żyrandole.

Dobudowana w 1922 roku część kościoła okazała się nietrwała. Słabe fundamenty były przyczyną pękania stropu i ogólnego złego stanu technicznego obiektu. W 1990 roku uzyskano zezwolenie na rozbudowę kościoła, która zrealizowana była w latach 2001-2002. W latach dziewięćdziesiątych wybudowano również dom zborowy.

 

BIK