Kościoły w Pokoju i Lubieni w pełnej krasie
Renowacja elewacji zakończona
W tym roku dwa kościoły ewangelickie na Opolszczyźnie odzyskały swój blask.
Najpierw remont rozpoczął się w neogotyckim kościele w Lubieni z 1898 roku. Prace rozpoczęły się wiosną i trwały do końca czerwca br. W tym czasie pokryto dach nową dachówką oraz odświeżono elewację zewnętrzną. Mury z czerwonej cegły zostały dokładnie umyte, odgrzybione i zabezpieczone, a fugi uzupełnione i oczyszczone. Położono również nowe, miedziane parapety zewnętrzne i rynny. Renowacja tej świątyni kosztowała 258 tys. zł i pokryta została z funduszy Urzędu Marszałkowskiego z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ofiar parafian, dotacji z Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa oraz ofiary diecezjalnej Diecezji Katowickiej.
Latem rozpoczął się ostatni etap renowacji zewnętrznej drugiej z naszych świątyń – barokowego kościoła Zofii w Pokoju z 1775 roku. Prace nad remontem tego obiektu rozpoczęły się 7 lat temu, za poprzedniego proboszcza parafii w Pokoju – ks. Józefa Schlendera. W poszczególnych etapach renowacji odremontowano wieżę, pokryto dach nową dachówką oraz zakonserwowano stolarkę okienną. Na koniec została największa część remontu – odnowa elewacji całego kościoła, która zakończyła się 30 listopada br.
- Jak mieliśmy pierwsze kosztorysy to chwytaliśmy się za głowę. Elewacja – to, co robiliśmy w tym roku - prawie 650 tys. zł. Dach – 400 tys. i wieża prawie 500 tys. PLN. Siedem lat temu została wyremontowana wieża, później dach, a w tym roku udało nam się wyremontować całą elewację – mówił TVP Opole ksiądz Marian Niemiec, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu i proboszcz administrator Parafii w Pokoju i Lubieni.
- Większość elementów rzeźbiarskich, które tutaj mamy w obiekcie, zostały poddane niemal całkowitej rekonstrukcji. Pierwotne elementy, które tutaj istniały na elewacji, uległy totalnej destrukcji. Były to elementy robione z masy stiukowej – gips, wapno i przez lata uległy dużemu zniszczeniu – mówił przed kamerą Henryk Korbański - rzeźbiarz sztukator.
- Ten remont był już konieczny, detale po prostu już odpadały z elewacji. Kościół, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, został zbudowany w formie owalu z czterema przybudówkami. Ma bardzo ciekawą formę architektoniczną z wysoką, dominującą nad okolicą wieżą – powiedziała TVP Opole Iwona Solisz, Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- To jest nasza perełka i zależy nam bardzo, żeby ten kościół pięknie wyglądał – mówiła Barbara Zając, wójt gminy Pokój.
Właśnie dzięki wsparciu gminy Pokój udało się pozyskać fundusze na tegoroczny etap renowacji ze środków publicznych. 350 tys. PLN pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na dotację w wysokości 207 tys. PLN została zawarta umowa z Urzędem Marszałkowskim z unijnych funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostała część pokryta została z ofiar parafian, dotacji z Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa oraz pożyczki PEA w Opolu, która zostanie zwrócona po otrzymaniu środków z Urzędu Marszałkowskiego.
Oba odrestaurowane kościoły, stojące w centrach miejscowości, są teraz dumą nie tylko parafian, ale wszystkich mieszkańców, którzy chętnie podziwiają i troszczą się, aby ich regionalne perły nie padły ofiarą wandali czy złodziei. Na co dzień zaś służą dwóm diasporycznym parafiom – w Lubieni i Pokoju.
Więcej zdjęć kościołów: Galeria
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń