Nabożeństwo dziękczynne w Węgrowie
Ekumeniczne nabożeństwo z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości
21.11.2018
W Niedzielę 18 listopada 2018 r. kościół Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie miał zaszczyt stać się gospodarzem ekumenicznego nabożeństwa dziękczynnego z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów.
Miasto Węgrów na Podlasiu, graniczące z Mazowszem, w całej swojej wielowiekowej tradycji było miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Przed rokiem 1914 miasto było podzielone na cztery dzielnice : katolicką (z dwoma kościołami), protestancką (również z dwoma kościołami), żydowską (która miała dwie synagogi i cztery domy modlitwy) oraz ruską (zamieszkałą przez wyznawców prawosławia z małą cerkwią). Dziś podobny układ zabudowy jest na starym mieście w Jerozolimie, która ma cztery dzielnice: chrześcijańską, żydowską, arabską i ormiańską. Na stałe w krajobraz Podlasia i Mazowsza wpisane są liczne parafie Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Jego założycielka św. Maria Franciszka Kozłowska urodziła się w Stoczku pod Węgrowem, a jej ojciec, nadleśniczy Jakub Kozłowski herbu Nałęcz, zginął w zwycięskiej bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. jako uczestnik powstania styczniowego.
Ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne stało się okazją do przywrócenia tradycji modlitwy, w której wspólnie dziękowano Bogu za odzyskaną Niepodległość. Proszono Boga o opiekę i błogosławieństwo dla Ojczyzny oraz modlitwą, myślą i sercem wspominano osoby różnych wyznań, które oddały swoje ziemskie życie w walce o wolność Ojczyzny. Walczyli oni zarówno w powstaniach: styczniowym i listopadowym, insurekcji kościuszkowskiej, jak i na frontach pierwszej i drugiej wojny światowej. Prochy żołnierzy – kapłanów i kapelanów spoczywają w lasach Katynia.
Nabożeństwo zgromadziło wiernych wielu Kościołów: Kościoła Zielonoświątkowego z pastorem Robertem Kubiakiem z Siedlec, Kościoła Katolickiego Mariawitów z kapłanem Zbigniewem Milewskim z Długiej Kościelnej, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów z proboszczami : ks. Ładysławem Ratajczykiem z Żarnówki, ks. Janem Opalą z Mińska Mazowieckiego oraz rabinem Pawłem Tarnopolskim z Żydowskiej Mesjanistycznej Wspólnoty Shalom w Warszawie. Byli obecni również przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, adwentystów, chrześcijan baptystów. W obchodach uczestniczył również Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela z pracownikami administracji państwowej i szereg zaproszonych gości. W trakcie nabożeństwa liturgię upiększył chór z Parafii Przemienienia Pańskiego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów z Żarnówki. Nabożeństwo było transmitowane przez Telewizję Polską oraz lokalną telewizję – Podlasianka z Węgrowa.
tekst: ks. Paweł Szwedo
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń