english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pamięci ks. Karola Kulisza

Spotkanie wspomnieniowe w Dzięgielowie

08.05.2015

Spotkanie wspomnieniowe upamiętniające 75. rocznicę męczeńskiej śmierci w obozie koncentracyjnym KL Buchenwald - ks. seniora Karola Kulisza  (8 maja 1940 roku) odbyło się 6 maja br. w kościele „EBEN-EZER” w Dzięgielowie. 


Pamięci ks. Karola Kulisza

Zgromadzonych w kościele przywitał proboszcz parafii, ks. Marek Londzin. Zapowiadając pierwszą pieśń O Jezu! Wszak to sprawa Twa (ŚE 558), uczynił ją hasłem nie tyle odbywającego się zgromadzenia, co pozostawionego przez ks. Kulisza dzieła diakonijnego.

 

Na godzinę 17.00 do kościoła „EBEN-EZER” przybyło wiele gości z Czeskiej Republiki (Zaolzia), diecezji cieszyńskiej, katowickiej oraz miejscowej parafii, przybył również ks. Paweł Anweiler, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej oraz ks. bp senior Jan Szarek.

 

Zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania dwóch prelekcji: ks. bp. Jana Wacławka, zwierzchnikaŚląskiego Kościoła Ewangelicko Augsburskiego Wyznania (SCEAV)  w Czeskiej Republice pt.: Działalność ks. seniora Karola Kulisza na Zaolziu oraz ks. dr. Miroslava Danysa, byłego doradcy ds. kontaktów z Europą Wschodnia Kościoła EKD w Niemczech (Kościół Krajowy Lippe) zatytułowaną Ks. senior Karol Kulisz w przemianach czasów.  W trakcie spotkania wystąpił miejscowy chór pod kierunkiem Anny Stanieczek.

 

Po prelekcjach głos zabrał ks. bp Jan Szarek, podkreślił konieczność zachowania pamięci o „owocnym życiu” duchownego, który poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym. Idea zamieszczenia tabliczki upamiętniającej ks. Karola Kulisza w obozowej komorze śmierci, pozwoliłaby potomnym oddać hołd jego pamięci.

 

Ks. sen. Karol Kulisz (1873-1940) urodził się w Dzięgielowie. W 1913 roku założył w Ligotce Kameralnej na Zaolziu dom dla starców i ludzi niedołężnych „Betesda”. W latach 1920-1940 był proboszczem w Cieszynie. Redagował i wydawał czasopisma „Dla wszystkich” i „Słowo Żywota”. W 1924 roku dzięki jego staraniom powstał ewangelicki diakonat i dom dziecka w Dzięgielowie. Działalność diakonijna ks. Kulisza rozwijała się pod wpływem idei ks. Wilhelma Löhe, założyciela ośrodka diakonijnego w Neuendettelsau (Bawaria). Podobnie, jak Löhe dostrzegał trudną sytuację społeczną i materialną osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, samotnych kobiet i osieroconych dzieci. Z myślą o nich zakładał domy opiekuńcze w Ligotce Kameralnej, później w Dzięgielowie, jak również Diakonat żeński.

 

Dzieło jego przetrwało trudny okres drugiej wojny światowej, okres reżimu socjalistycznego, jest kontynuowane i rozwija się nadal w XXI wieku. Wspominanie postaci ks. Karola Kulisza, duchownego o wyjątkowej charyzmie, społecznika, patrioty i narodowego działacza pozwala zachować w ludzkiej pamięci jego dokonania i skłania do oddawania czci Bogu w modlitwie i pieśni O Jezu! Wszak to sprawa Twa! śpiewanej na początku spotkania.

 

O Jezu! Wszak to sprawa Twa,

Coś ją powierzył nam.

A że Twa sprawa wiecznie trwa,

Oręduj za nas sam. (ŚE, 558)

 

tekst: Jadwiga Badura