Przestrzenie wolności za nami
Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu
Zakończył się Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Tydzień od 6 do 13 maja wypełniony był wydarzeniami festiwalowymi, które w 2018 roku zebrane zostały pod nazwą „przestrzenie wolności”.
Temat nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która stała się przesłanką do promowania idei wolności i rozpatrywania jej w wielu kontekstach.
Wrocław to miasto spotkań, współpracy ponad podziałami, tolerancji i wielu kultur. Podczas koncertów, imprez naukowych, kulturalnych i rozrywkowych spotykają się tu w przyjaźni ludzie różniący się od siebie, a jednocześnie otwarci, pragnący dzielić się bogactwem kultur, wiedzy czy umiejętności.
W ten wizerunek Wrocławia doskonale wpisuje się Festiwal Kultury Protestanckiej, który po kilku latach zdobył już stałe miejsce na mapie wrocławskich wydarzeń społeczno-kulturalnych. Wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu pozwalały na zapoznanie się z historią i współczesnością protestantyzmu na świecie i w Polsce.
Była to już ósma edycja Festiwalu, który zatacza coraz szersze kręgi. W ciągu ośmiu dni zaproponowano wrocławianom 20 wydarzeń, które skierowane były do wszystkich grup wiekowych i realizowane były w różnych częściach miasta.
Inauguracji dokonano podczas uroczystego i ekumenicznego nabożeństwa w kościele Opatrzności Bożej. Zaprezentowano tam również symbol Festiwalu, jakim został w tym roku papierowy ptak origami – ulotny, nietrwały, piękny, symbolizujący swobodę, a więc doskonale ilustrujący temat wolności.
Niedzielny wieczór wypełniły natomiast rytmy i dźwięki orientalnej muzyki synagogalnej zespołu Piyut Ensemble z Maroko. Koncert ten był wydarzeniem towarzyszącym, które zorganizowane zostało przez Fundację Bente Kahan w ramach 70. rocznicy powstania państwa Izrael.
W koncercie uczestniczyła p. Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce, która była również gościem specjalnym podczas „rozmowy o wolności”, w której uczestniczyli także biskup Waldemar Pytel, p. Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta, ks. prof. Tomas Halik, a moderacji całego spotkania podjął się Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego – prof. Adam Jezierski. „Rozmowa o wolności” była zwieńczeniem całodniowej konferencji w Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej „Wolność i odpowiedzialność”. Naukowej formy Festiwalu dopełniły spotkania i prelekcje poświęcone Janowi Amosowi Komeńskiemu oraz tematyce nacjonalizmu w Biblii i komentarza ks. Marcina Lutra do hymnu „Magnificat”.
Festiwalowa oferta wydarzeń skierowana została również do dzieci i rodzin. Wśród wydarzeń dedykowanych specjalnie dla nich można było wybierać między spacerami edukacyjnymi, pokazami filmu „Storm. Opowieść o odwadze”, przedstawieniem teatralnym „Puzzle” czy sobotnim festynem rodzinnym „Czasoprzestrzenie radości” w siedzibie Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu.
Oprócz festynowych atrakcji, takich jak: animacje, gry, zabawy, malowanie twarzy, kiermasze, pokazy, konkursy sportowe, prezentacje służb mundurowych, grill i ogólnie pojęta dobra zabawa w rodzinnej atmosferze, odbyło się również uroczyste otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Fundację. Warsztaty są formą pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Protestanckiej nie zawiodła też melomanów. Poza wspomnianą już muzyką orientu, można było wysłuchać jazzowych aranżacji pieśni ewangelickich w wykonaniu zespołu Jagodziński Trio, koncertu rapowego Nikosa Obrazoburcy lub dzieł największych kompozytorów barokowych w wykonaniu zespołu Overtone i tenora Macieja Gocmana. Ten ostatni koncert był jednocześnie uroczystym zwieńczeniem Festiwalu we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.
W ten sposób zaprezentowane „przestrzenie wolności” w aspektach naukowych, muzycznych, światopoglądowych i społecznych przyciągnęły wielu zainteresowanych z Wrocławia i całego Dolnego Śląska. Festiwal zorganizowany został przez Diecezję Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Parafię Opatrzności Bożej i Ewangelikalną Wyższą Szkołę Teologiczną oraz licznych partnerów i współorganizatorów. Relacje fotograficzną ze wszystkich wydarzeń można zobaczyć na festiwalowej stronie internetowej: fkp.wroclaw.pl. Tam też zamieszczone będą informacje o kolejnych edycjach, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
ks. Paweł Meler
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń