Siemianowickie jubileusze
120 lat kościoła i 15 lat jego odzyskania
W niedzielę 8 lutego 2015 roku, siemianowiccy luteranie uroczyście obchodzili jubileusz 120 lat poświęcenia i 15 lat odzyskania ewangelickiego kościoła im. Marcina Lutra.
Siemianowicki kościół przy ul. Wyspiańskiego przeszedł szczególną drogę. Jako jedyny w Polsce, po ponad pół wieku, został zwrócony ewangelikom przez wspólnotę katolicką.
Jak to często bywało po wojnie, obiekty parafialne: kościół wraz z plebanią, zostały przejęte przez katolików. I chociaż prawnie pozostały własnością ewangelicką, nie było możliwości ich faktycznego odzyskania.
Dopiero w roku 2000, w kontekście jubileuszu chrześcijaństwa, władze Kościoła rzymskokatolickiego zwróciły świątynię miejscowym ewangelikom.
W niedzielę Sexagesimae (2. przez czasem pasyjnym), 8 lutego 2015 roku, w czasie uroczystego nabożeństwa świętowano oba jubileusze. W uroczystości brał udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, który wygłosił kazanie. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych.
Historia
Ewangelicyzm w Siemianowicach zaczął się rozwijać w I poł. XIX w., za sprawą przybyłych do miasta (wówczas Huty Laura) rodzin Fitznerów i Zuellnerów, którym miasto zawdzięcza największy rozwój.
Siemianowiccy parafianie pierwotnie uczęszczali na nabożeństwa do kościoła im. Elżbiety w sąsiednim Chorzowie. Kiedy w 1873 r. ewangelicy stanowili już 8% całej populacji miasta, regularne nabożeństwa zaczęto odprawiać w pomieszczeniu nowo wybudowanej cechowni kopalni „Laura”.
W roku 1888 erygowano samodzielną parafię. Rok wcześniej poświęcono ewangelicki cmentarz, wybudowano także plebanię oraz powiększono szkołę.
Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła odbyła się 20 kwietnia 1893 r. Po dwóch latach budowy, 20 lutego 1895 r. świątynia została poświęcona.
Kościół posiada jedną wieżę z trzema dzwonami wyprodukowanymi w warsztacie Bochumer-Stahlwerk Verein. Organy zbudowała znana firma ze Świdnicy – Schlag & Soehne, a przepiękne witraże są dziełem firmy Tuercke & Schlein z Żytawy.
Ściany transeptu i łuk tęczowy pokrywały niegdyś freski autorstwa Margarethe Spindler-Hahn. Przedstawiały one „Sąd Ostateczny”, „Raj” i „Potępionych”. Zostały niestety usunięte po II wojnie światowej, kiedy to kościół został przejęty przez Kościół rzymskokatolicki. W tamtym czasie rozebrana została także drewniana ambona.
Od czasu odzyskania świątyni trwają prace remontowo-adaptacyjne mające na celu przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.
Duszpasterzem siemianowickich ewangelików jest ks. Marian Bienioszek.
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń