english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Skoczkowie narciarscy obdarowani

Przekazanie prezentów z Salmopola

28.05.2020

W związku ze zgrupowaniem skoczków narciarskich,ks. Jan Byrt z parafii w Szczyrku Salmopolu (filiał parafii Biała) spotkał się Adamem Małyszem i Piotrem Żyłą.


Skoczkowie narciarscy obdarowani

Obaj skoczkowie są luteranami. Były skoczek narciarski Adama Małysz został obdarowany medalem wybitym z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji. Medal ten, przyznaje parafia w Szczyrku-Salmopolu.
Ks. Jan Byrt powiedział, że medal dla Małysza był przygotowany już w roku jubileuszu, ale nie było wcześniej możliwości wręczenia go osobiście. Wspomniał również, że skoczek anagżował się wcześniej w projekty charytatywne parafii, m.in. przekazał piłki dla dzieci oraz zasadził drzewko w Ogrodzie Reformacji, który znajduje się obok kościoła w Salmopolu.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra, godło Reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: "Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska". Został wykonany z mosiądzu.

Ks. Byrt spotkał się również ze swoim byłym uczniem Piotrem Żyłą, któremu podarował egzemplarz Pisma Świętego. Podkreślił przy tym, że choć skoczek ma swoją Biblię w domu to podarowana książka będzie mu towarzyszyć w wyjazdach: "Zbliżają się Święta Zesłania Ducha Świętego. W Dziejach Apostolskich czytamy, że chrześcijanie po zesłaniu Ducha Świętego codziennie spotykali się na czytaniu Słowa Bożego. I Duch Święty mnie tchnął, bym Biblię przekazał swojemu uczniowi Piotrowi, co tez uczyniłem. Po treningach, czy przed treningami naturalnie zawodnicy mają troszkę czasu i można wtedy sięgnąć po Słowo Boże. Piotr w domu ma Biblię, ale przekazałem mu Słowo Boże na wyjazdy "– wyjaśnił ks. Byrt.
Piotr Żyła otrzymał już w 2017 r.  medal wybity z okazji jubileuszu Reformacji. Podobnie jak Małysz zasadził też swoje drzewko w Ogrodzie Reformacji oraz wspiera parafialne projekty.

zdj. ks. Jan Byrt
źródła: Nasze Miasto/Bielsko-Biała interia.pl