Święto Żniw w Wiśle
Dziękczynienie za Boże dary
09.10.2013
Zgodnie z liturgicznym kalendarzem w pierwszą niedzielę po dniu archanioła Michała i wszystkich aniołów (29 września) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim obchodzono Dziękczynne Święto Żniw. W tym roku to święto Żniw obchodzone było 6 października.

Szczególnego charakteru Dziękczynne Święto Żniw nabiera w tych parafiach, gdzie część zboru podejmuje jeszcze ciągle pracy na roli. To praca na roli, uprawa zbóż, roślin uświadamia człowiekowi, jak wiele w jego życiu zależy od Boga. Pomimo podejmowanych wysiłków trud rolnika może okazać się bezowocny, jeśli nie spadnie deszcz, jeśli nie zaświeci słońce, może okazać się bezowocnym również wówczas, gdy przyjdzie grad, powódź, czy ogień. Dziękczynienie w ten świąteczny niedzielny dzień, to nie tylko zanoszenie modlitw do Stwórcy za trud rolnika, ale to dziękowanie za wszelkie owoce podejmowanej przez człowieka pracy, jak wołaliśmy w Modlitwie Powszechnej Kościoła dziękując za: zakłady pracy, instytuty, szkoły i uczelnie, gdzie człowiek także oczekuje owoców podejmowanego wysiłku fizycznego i intelektualnego.
Dziękczynne Święto Żniw w Wiśle w bieżącym roku miało szczególnie uroczystą oprawę, gdyż rozpoczęło się procesjonalnym wejściem do kościoła wiślańskich duszpasterzy, chóru parafialnego, przedstawicieli Rady Parafialnej, burmistrza miasta Wisła wraz z małżonką, przedstawicieli młodzieży, dzieci ze szkółki niedzielnej wraz z koszyczkami pełnymi płodów rolnych, a także tych, którzy wnieśli ten najbardziej przez wszystkich upragniony owoc pracy ludzkich rąk, a mianowicie bochen chleba. Za ten chleb przyszło nam szczególnie Bogu dziękować, dlatego też nabożeństwo rozpoczęło się dziękczynieniem zanoszonym poprzez pieśni chóru, a także błogosławieństwem chleba. Chleba, który nie tylko został wniesiony przez przedstawicieli zboru wiślańskiego, ale którego woń roztaczała się w prezbiterium kościoła ap. Piotra i Pawła, gdzie ustawione były kosze z bochenkami chleba dla uczestników nabożeństwa. Podniosłą atmosferę nabożeństwa podkreślały też regionalne uroczyste wiślańskie stroje, w których do kościoła wkroczyli nie tylko chórzyści, ale także przedstawiciele Rady Parafialnej, burmistrz miasta z małżonką, przedstawiciele młodzieży. Wiele uczestniczek i uczestników nabożeństwa także pojawiło się w żywotkach i bruclikach. Nabożeństwo obok chóru parafialnego, ubogacił pieśniami również chór dziecięcy. Fragmenty Słowa Bożego, jak i Modlitwa Powszechna Kościoła zostały odczytane przez młodzież.
Jedną z myśli, która towarzyszyła zborowi w czasie tego podniosłego nabożeństwa były słowa ze starochrześcijańskiego dzieła Didache, czyli nauka dwunastu apostołów: „Jak ten chleb rozsiany był po górach, a stał się jedno, tak niechaj się zbierze Kościół z krańców ziemi do Królestwa Twego”. Słowa jakże mocno wskazujące na wspólnotę, która w domu gromadzi się przy stole, aby posilać się owocami swojej pracy, aby posilać się chlebem, ale też wskazujące na Kościół, jako miejsce spotkania przy Słowie Bożym i to tym zwiastowanym, jak i widzialnym Słowie, gdy przychodzimy do Stołu Pańskiego, aby krzepić się Sakramentem Ciała i Krwi Zbawiciela w drodze do wspólnoty, jaką mamy przezywać w Królestwie Niebieskim. To właśnie te słowa z „Nauki dwunastu apostołów” można było usłyszeć w czasie kazania wygłoszonego przez proboszcza wiślańskiej parafii ks. Waldemara Szajthauera, który wskazał również wyraźnie na fakt, iż Bóg każdego uczynił zdolnym do uzyskiwania owoców swojego życia, podkreślając w oparciu o tekst Mt 6,19-23 znaczenie tych owoców, skarbów, które gromadzimy w niebie.
Po zakończonym nabożeństwie każdy z uczestników miał możliwość zabrania bochenka chleba do swojego domu. Bochenka, który winien przypominać słowa z Didache, że każdy jest ziarnem, które może wzrastać i wydawać owoc dzięki Słowu Bożemu, które prowadzi nas do wspólnoty z Chrystusem i w Chrystusie.
Nie mniej uroczysty charakter miało drugie z nabożeństw w wiślańskim kościele, w czasie którego do spowiedzi i Komunii Świętej przystąpili nasi seniorzy. Zgodnie z wiślańską tradycją Dziękczynne Święto Żniw to doskonała okazja do spotkania seniorów ze swoimi duszpasterzami, ale przede wszystkim rówieśnikami. W tym roku spotkanie uświetnił swoją obecnością ks. Manfred Gringel wraz z małżonką, który część swojej służby w Kościele spędził wśród wiślańskiego zboru. Spotkanie w sali parafialnej było także okazją do rozmów na temat bieżącej sytuacji parafii, a także wezwań, które czekają Parafię w przyszłości.
Dziękujemy wszystkim, którzy zatroszczyli się o wystrój kościoła, a Kołu Pań dziękujemy za przygotowanie posiłku dla uczestników spotkania w sali Domu Zborowego.
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń