english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tablica i koncert jubileuszowy

Katowice: Z okazji jubileuszu 500 lat Reformacji

06.06.2017

W ramach obchodów 500 lat Reformacji Miasto Katowice i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach 2 czerwca br. zorganizowały uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wybitnym katowickim ewangelikom oraz koncert jubileuszowy, który odbył się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego.


Tablica i koncert jubileuszowy

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele miasta Katowice z prezydentem miasta Marcinem Krupą, katowiccy duchowni, parafianie i miłośnicy muzyki.

 

Tablica została poświęcona Słowem Bożym i modlitwą przez bp. Mariana Niemca i ks. Adama Malinę, a jej odsłonięcia dokonał zwierzchnik Diecezji Katowickiej i prezydent miasta. Na tablicy znajdują się nazwiska wybitnych katowickich ewangelików - od czasów Reformacji do współczesności - założycieli miasta, przemysłowców, lekarzy, muzyków, ludzi kultury i duchownych. Tablica znajduje się na przykościelnym skwerze przy ul. Warszawskiej, a jej uproszczona wersja, usytuowana przy samej ulicy, uzupełniona o kody QR, umożliwia zapoznanie się z pełnymi danymi o osobach na niej umieszczonych. Uroczystość rozpoczęła się od pieśni wykonanej przez zespół "Camerata Silesia" pod dyr. Anny Szostak.

 

Koncert jubileuszowy wykonał Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Zespół Extempore. W programie znalazł się Psalm radosny katowickiego kompozytora Ryszarda Gabrysia, Dietricha Buxtehudego Ciaccona (BuxWV 160), Johanna Sebastiana Bacha motet „Singet dem Herrn ein neues Lied” (BWV 2250 oraz bachowskie sonata C- dur (BWV 529) kantata „Nach dir, Herr verlanget mich” (BWV 150).

 

Koncert był poprowadzony w konwencji „Muzyka i słowo”. Każdy z utworów Bacha został poprzedzony słowem wprowadzenia, które przyjęło formę profesjonalnej prezentacji multimedialnej. Słuchaczom zostaną przedstawione tłumaczenia oraz kontekst ewangeliczny i historyczny wykonywanych dzieł w oparciu o podstawowe zasady Reformacji (sola), które przedstawił Wojciech Apel.