english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

04.09.2018

W dniach 11-19 sierpnia 2018 r. odbył się kolejny Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu. 


Tydzień Ewangelizacyjny w Karpaczu

„Zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie, że wędrujecie przez pustynię. Jesteście zmęczeni, piasek wdarł się do waszych butów, zalega wasze oczy, macie spieczone od żaru słońca usta. Nagle widzicie oazę. Na szczęście to nie jest fatamorgana. Udajecie się w to miejsce i widzicie źródło, a przy nim życzliwego człowieka, który gotów jest poczęstować was ożywczą wodą. Przypatrujecie mu się bliżej i rozpoznajecie: to Jezus z Nazaretu. Po chwili do źródła dociera kolejny wędrowiec. Przybył z innej strony, ale on również jest spragniony i zmęczony. Na jego stopach jest proch codzienności i zmagania się z różnymi trudnościami. W twarzy tego drugiego człowieka rozpoznajecie swojego współmałżonka, innego członka rodziny, znajomego, obcego, osobę, którą znacie ze swojej parafii”.

Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu organizowany w dniach 11-19 sierpnia 2018 roku był takim właśnie spotkaniem przy źródle. Przede wszystkim był okazja, aby przyjść do Jezusa, aby ten obdarował każdego wodą życia. Załamani i przytłoczeni życiem otrzymywali wodę nadziei i pocieszenia, szukający wiary wodę zaufania, obciążeni winą wodę przebaczenia. Było to również cenne doświadczanie życia we wspólnocie, uczenie się od siebie wzajemnie naśladowania Chrystusa.
Wspaniałym bogactwem tego Tygodnia jest aktywność uczestników.

Od lat poranne rozważania prowadzą różne osoby, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, składając również świadectwo wiary (Joanna Korsan - Wrocław, Joanna Klisowska - Wrocław/Włochy, Przemysław Florianowicz - Bachut - Warszawa, Adam Świderski - Łódź, Łukasz Cieślak - Wrocław, dk. Izabela Sikora - Szczecin, ks. radca Edwin Pech - Karpacz, ks. Paweł Meler - Świdnica). Poranny program składał się również ze wspólnego śpiewu prowadzonego przez zespół powstały z uczestników Tygodnia (Agnieszka Kupska - Szczecin, Małgorzata Cichy - Chorzów, Emilia Cichy - Chorzów, Adam Świderski, Radosław Orawski - Zgierz, Przemysław Orawski - Zgierz, Maksymilian Staniszewski - Żary, ks. Sławomir Sikora - Szczecin).
 
Motywem przewodnim zajęć dla dzieci były różnego rodzaju źródła światła. Codziennie najmłodsi poznawali historie biblijne i ich zastosowanie, wersety biblijne oraz pieśni. Z wielkim oddaniem zajęcia prowadzili: Katarzyna Luc - Szczecin, Katarzyna Bruzi - Wałbrzych, Dorota Kózka - Burchard - Wałbrzych, Małgorzata Przybylska - Szczecin, Agnieszka Kupska, Marek Stawarczyk - Szczecin, Adam Świderski. W tym samym czasie, bardzo liczna grupa młodzieżowa spotykała się z nowym duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Wrocławskiej ks. Pawłem Melerem. Głównym tekstem biblijnym była historia rozmowy Jezusa z Samarytanką. Owocem twórczej pracy był między innymi nagrany przez młodzież film „Samarytanka”, który wszyscy mogli obejrzeć w ostatnim dniu Tygodnia. Zajęcia w tej grupa prowadziła również dk. Izabela Sikora - dotychczasowy duszpasterz Diecezji Wrocławskiej oraz Łukasz Cieślak. 
 
Dorośli spotykali się z ks. Sławomirem Sikorą. Głównymi tematami było źródło, świadectwo wiary oraz patriotyzm. Podstawą refleksji o źródle była historia proroka Eliasza i Elizeusza. Szczególnie ważnym obrazem był cud oczyszczenia źródła wody w Jerychu, którego prorok dokonał wsypując wodę z solą z nieużywanej do tej pory misy. Uczestnicy Tygodnia dyskutowali, na czym powinien polegać patriotyzm chrześcijanina, przyglądali się również świadectwu wiary prazboru w Jerozolimie. Inspirująca była historia powołania siedmiu diakonów jako reakcji na pojawiający się problem zaniedbywania usługiwania przy stole wobec wdów pochodzących z diaspory, co było z kolei konsekwencją zwiększania się liczby wiernych. Na zajęciach rozmawiano o występujących w parafiach problemach oraz sposobach ich rozwiązywania.
 
Wieczorami odbywały się społeczności w Kościele Wang. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca oraz poczucie wspólnoty wiary sprawiały, że były to bardzo budujące chwile. Szczególne warte podkreślenia są liczne, płynące prosto serca głośne modlitwy dzieci.
Uczestnicy Tygodnia mogli również korzystać z szerokiej gamy ofert wycieczek popołudniowych. Przewodnikiem był Arkadiusz Felkle z Wrocławia. Oprócz górskich wędrówek można było pojechać zwiedzać wodospad Kamieńczyk, a nawet pojechać do Czech, aby obejrzeć ścieżkę koronami drzew w Jańskich Łaźniach.
 
Ważnym elementem Tygodnia są niedzielne nabożeństwa, w czasie których kazania wygłosili: na rozpoczęcie bp Waldemar Pytel Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, a na zakończenie ks. Sławomir Sikora duszpasterz ewangelizacyjno - misyjny Diecezji Wrocławskiej.
 
Tydzień nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego Diecezji Wrocławskiej, zaangażowania członków komisji ewangelizacyjno - misyjnej Diecezji Wrocławskiej oraz wielu uczestników Tygodnia. Również praca i wielkie oddanie gospodarzy miejsca Pastorostwa Bogusławy i ks. Edwina Pechów z Karpacza jest zauważana i ceniona .

tekst: ks. Sławomir Sikora