english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wałbrzyski jubileusz

225 lat kościoła Zbawiciela

04.10.2013

W niedzielę, 29 września br. w czasie uroczystego nabożeństwa ewangelicy w Wałbrzychu obchodzili jubileusz 225 lat poświęcenia miejscowego kościoła Zbawiciela.


Wałbrzyski jubileusz

W nabożeństwie wziął udział biskup wrocławski Ryszard Bogusz, zaproszeni księża, goście ekumeniczni z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz samorządowych oraz zgromadzeni parafianie. Jubileuszowe kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec.
 
Święto Kościoła w Wałbrzychu ubogacił śpiew chóru Jubilate Deo z ewangelickiej parafii w Mysłowicach oraz orkiestra puzonistów z Niemiec. 
 
Proboszczem parafii od roku 1984 jest ks. Waldemar Szczugieł.
 
Historia ewangelików w Wałbrzychu datuje się od 1525 roku. Już wtedy odprawiano pierwsze nabożeństwa. Po wojnie trzydziestoletniej sytuacja ewangelików uległa pogorszeniu. Kościoły zostały zredukowane, a bezwzględnie prowadzona rekatolizacja zmusiła ewangelików do przejścia do podziemia. Podobnie jak w Karkonoszach, Górach Orlickich i Kaczawskich ewangelicy spotykali się na potajemnych nabożeństwach w lasach np. na wzniesieniu Niedźwiadki.
 
Już od 1657 roku ewangelicy mogli uczęszczać do pobliskiego Kościoła Pokoju w Świdnicy i Kościoła Łaski w Jeleniej Górze.
 
W 1742 roku wałbrzyscy luteranie mieli już własny dom modlitwy. Mimo iż świątynia posiadała około 1.000 miejsc siedzących, szybko okazała się zbyt mała dla rozwijającego się ewangelickiego zboru.
 
Dlatego dnia 8 sierpnia 1785 roku położono kamień węgielny pod nowy kościół budowany według planów urodzonego w Kamiennej Górze Carla Gottharda Langhansa, jednego z najwybitniejszych twórców w stylu neoklasycznym.
 
Wg projektu tego samego twórcy wielu śląskich rezydencji, pruskich teatrów, a później Bramy Brandenburskiej w Berlinie, miesiąc wcześniej rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego w Sycowie.
 
Przy budowie kościelnych organów z 1913 roku konsultantem muzycznym był laureat Nagrody Nobla, Albert Schweitzer.
 
Kościół wałbrzyski należy do najwybitniejszych dzieł architektury klasycystycznej na Śląsku. Usytuowany w centrum miasta kościół Zbawiciela został poświęcony 24 listopada 1788 roku i do dzisiaj nieprzerwanie służy ewangelikom.

 

BIK

Więcej zdjęć: BIK - galeria fotografii