english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wernisaż wystawy

Warszawska parafia wspomina znane rody.

05.08.2012

Ekspozycja przygotowana przez trzech varsavianistów i przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej ponownie zawitała do Warszawy z okazji obchodów rocznicowych związanych z ks. bp. Juliuszem Bursche.


26 lipca w podziemiach kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie (Lutheraneum) odbył się wernisaż wystawy „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XXI i XX wieku.” 

 
W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin biskupa Juliusza Bursche oraz 70 lat od jego męczeńskiej śmierci z rąk hitlerowskiego okupanta. 
 
Zgromadzonych gości z Polski i Niemiec przywitał w Lutheraneum Andrzej Weigle, kurator Parafii Świętej Trójcy, którego przodkowie przybyli do Warszawy w XIX w. z Badenii Wirtembergii. Przypomniał okoliczności zorganizowania wystawy w warszawskim kościele, wskazując nie tylko na rocznice związane z bp. Bursche, lecz także na fakt, że duża część rodzin i osób uwzględnionych na wystawie „Polacy z wyboru” i albumie, było wyznania ewangelicko-augsburskiego. Niektóre nazwiska związane są z budowaniem początków i późniejszej historii parafii – Ringeltaube, Zug, Otto, Loth, Linde, Bursche i wielu innych. 
 
Słowa pozdrowienia wygłosił również Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią, który również wspierał projekt „Polacy z wyboru”. Ogólne informacje o wystawie przedstawił Tomasz Markiewicz z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, varsavianista i obok Krzysztofa Wittelsa i Tadeusza Świątka współautor wystawy. Przed oficjalną inauguracją Tadeusz Świątek wygłosił prelekcję „Warszawa – miejscem polonizacji naszych cudzoziemskich przodków”. 
Projekt „Polacy z wyboru” przedstawia rody znane warszawiakom, ale także mieszkańcom innych rejonów Polski (np. rody Wedlów, Fukierów, Kolbergów). Oprócz duchownych przedstawiono także reprezentantów innych grup zawodowych, których nazwiska znane są choćby z nazw ulic i osiedli warszawskich (Schuch, Boerner, Ulrich). I tak wystawa dokumentuje losy Polaków niemieckiego pochodzenia ze szczególnym uwzględnieniem architektów, wojskowych, naukowców, artystów, przemysłowców oraz rzemieślników. 
 
Ponowne sprowadzenie wystawy do Warszawy (wcześniej pokazywana była w Berlinie i Dreźnie), jest również wkładem w zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji. 
 
Zobacz wystawę!
 
Wystawa „Polacy z wyboru” dostępna jest do końca września 2012 roku w Lutheraneum od wtorku do piątku w godzinach 12:00 – 16:00 oraz w niedzielę przez godzinę po przedpołudniowym nabożeństwie. Dostępne są również foldery o wystawie w języku polskim, niemieckim i angielskim.
 
DB/trojca.waw.pl
Foto: K. Kozerski