Wielki Piątek i Wielkanoc w Częstochowie
Wielki Tydzień w parafii
Od Wielkiego Piątku do Wielkanocy w częstochowskiej parafii.
Wielki Piątek to jedno z najważniejszych świąt w Kościele ewangelickim. W tym właśnie dniu Jezus Chrystus oddał swe życie za nas, by odkupić nasze grzechy i zaprowadzić nas do życia wiecznego.
W ten wyjątkowy dzień, gdy Jezus umierał za nas na krzyżu, w naszym kościele w Częstochowie mogliśmy pochylić głowy nad tym darem i zagłębić się w modlitwie. Melancholijne dźwięki skrzypiec i organów wprowadziły nas w refleksyjny nastrój i pozwoliły lepiej przeżywać wielkopiątkową uroczystość.
Podczas nabożeństwa, prócz standardowych pieśni, mielismy bowiem możliwość wysłuchać utworów żałobnych muzyki klasycznej w wykonaniu Moniki i Zuzanny Lipki. Wierni podczas modlitwy mogli usłyszeć między innymi fragmenty koncertu skrzypcowego a-moll, preludium a-moll, fantazji g-moll i sonaty b-moll Jana Sebastiana Bacha oraz koncertu skrzypcowego a-moll Antonio Vivaldiego.
Po przeczytaniu tekstów biblijnych ks. Adam Glajcar zwrócił się do zebranych wskazując na ogromne poświęcenie Chrystusa dla nas. To my jesteśmy tymi, którzy Go krzyżują. On jednak nie złorzeczy nam, nie grozi. On modli się do Boga o odpuszczenie naszych win, jakby wskazując na to, że krzyż nie jest tylko narzędziem tortur, ale jest przede wszystkim przebaczeniem i pojednaniem. Przede wszystkim to powinniśmy widzieć w krzyżu i w darze Zbawienia.
W wyjątkowy dzień Zmartwychwstania Pańskiego w parafii częstochowskiej panowała już radosna atmosfera. Zgromadziliśmy się w kościele by dziękować Bogu za nadzieję, którą On przez pusty grób wlewa w nasze serca.
Podczas kazania ks. Adam Glajcar przypomniał wydarzenia całego Wielkiego Tygodnia zwracając uwagę jak ogromne zmiany zaszły wśród ludu – początkowo wiwatując na cześć Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy kończąc na skandowaniu bolesnych niczym ciernie słów „ukrzyżuj Go, ukrzyżuj”. Mówił także o wielkiej wierze i odwadze Marii Magdaleny, która chcąc podziękować Bogu za Jezusa idzie do Jego grobu a później ogłasza wszystkim wieść o zmartwychwstaniu, tak jak przykazał jej Pan. Ks. Glajcar podkreślił, że to jest także nasza służba. „Dziś świat jest samolubny, często ludzie myślą tylko o swoim komforcie. A kto ma zanieść tym ludziom Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu, jeśli nie my, ludzie wiary?” – pytał w kazaniu proboszcz wzywając nas do głoszenia Bożej miłości.
Wielkanocną radość pomagały nam przeżywać znów utwory przygotowane specjalnie przez Monikę i Zuzannę Lipkę. Mieliśmy przyjemność wysłuchać fragmentów utworów muzyki klasycznej: Koncertu skrzypcowego zima cz.2 Antonio Vivaldiego, Sonaty A-dur Jerzego Fryderyka Haendla i Veni Consolator polskiego kompozytora Damiana Stachowicza.
Po nabożeństwie przyszedł czas na wspólne świętowanie. Proboszcz zaprosił wszystkich do sali parafialnej, gdzie czekały już kawa, herbata, ciasta oraz inne, typowo wielkanocne przysmaki. Rozmowom i życzeniom nie było końca, była to świetna okazja by wspólnie cieszyć się ze Zmartwychwstania Jezusa i wzajemnie się poznawać.
Ewa Ratuszyńska
Wydarzenia parafialne
-
21
12.20 -
10
12.20 -
08
12.20 -
05
12.20 -
23
11.20 -
18
11.20 -
05
11.20 -
05
11.20 -
04
11.20 -
12
10.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń