english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wspomnienie Jana Kubisza

Uroczystości w Ligotce Kameralnej

10.05.2018

Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Jana Kubisza oraz Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Ligotce Kameralnej zorganizowała 7 maja 2018 r. obchody jubileuszu 170.urodzin patrona szkoły.


Wspomnienie Jana Kubisza

Po raz pierwszy miały one charakter kościelny, po raz pierwszy spojrzano na autora „Pamiętnika starego nauczyciela” przez pryzmat jego religijności i zaangażowania kościelnego. Po nabożeństwie, które prowadził miejscowy proboszcz ks. Bolesław Firla a kazanie głosił biskup SCEAV, ks. Tomasz Tyrlik, odbyło się seminarium w salce zborowej.

Wykładami usłużyli:
Dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk, prawnuczka Jana Kubisza – „ Duchowość Poety spod Goduli”.
Ks.dr Stanisław Piętak - „ Jan Kubisz – działacz kościelny”.
Dr Stanisław Gawlik - „Jana Kubisza droga do patriotyzmu”.
Dr Józef Szymeczek - „Tło epoki pieśni ‘Płyniesz, Olzo, po dolinie’”.

W tym czasie młodzież szkolna, która wcześniej upiększyła występami część kościelną spotkania, wzięła udział w pikniku poetyckim w ogrodzie domu Jana Kubisza w Gnojniku.

Nad całością jubileuszowych obchodów czuwał dyrektor szkoły w Gnojniku, mgr Tadeusz Grycz.

Uroczystość zgromadziła część rodziny Poety, działaczy polskich w Republice Czeskiej, tych, którym leży na sercu budowanie w młodym pokoleniu duchowych fundamentów oraz zainteresowaną tematem delegację  Diakonatu Eben-Ezer z Dzięgielowa: s. Lidię Gottschalk, dk. Helenę Gajdacz, poetkę, Bognę Zakolską.

tekst: dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk