english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wystawa Sola Scriptura w Słupsku

Biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów

24.10.2015

Wystawa Sola scriptura – biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów... powstała w ramach obchodzonej od 2007 roku Dekady Reformacji. Angażując się w przygotowania do pięćsetnej rocznicy wystąpienia Marcina Lutra, słupskie muzeum przygotowało ekspozycję, która pozwoli poznać historię i tradycje dawnych mieszkańców Pomorza. 


Wystawa Sola Scriptura w Słupsku

Wystawa "Sola Scriptura" - biblijne malarstwo i grafika pomorskich protestantów od XVI do XX wieku została otwarta w sobotę 24 października 2015 r. w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
 
Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z pięciu zasad reformacji, według której Pismo Święte jest jedynym autorytetem rozstrzygającym w kwestiach wiary. 
 
 
Na wystawie oglądać można około stu obiektów, prezentujących wątki zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Są to głównie obrazy, grafiki oraz ilustrowane modlitewniki i biblie. Pochodzą one z siedmiu placówek – ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum w Grudziądzu oraz Biblioteki gdańskiej PAN. 
 
 
Paradoksem historycznym jest fakt, że obecnie zdecydowana większość mieszkańców Pomorza Środkowego to katolicy. Niestety, dla wielu z nich nie jest oczywiste, że od lat trzydziestych XVI wieku, na tych terenach żyli i działali ewangelicy. Kierując się wpojonymi wzorcami katolicy przekładają swoje wyobrażenie o sztuce na spuściznę protestancką. Obecna wystawa jest okazją do skonfrontowania dwóch różnych postaw. Tradycje katolików determinują nabożny, jeśli nie dewocyjny stosunek do sztuki.
 
 
Całkowicie odmienną postawę prezentuje Kościół ewangelicki. Sztuka w środowisku protestanckim odcina się od sakralizacji dzieła, skupiając się na jego wymiarze dydaktycznym. Nadrzędnym celem jest przypominanie wiernym o treściach i prawach zawartych w Biblii, historii zbawienia, najważniejszych postaciach, które w niej występują. Sztuka jest też narzędziem, które było wykorzystywane przez pastorów do zilustrowania kazań wygłaszanych z ambony.
 
 
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny, bogato ilustrowany katalog. Znajdują się w nim zdjęcia wszystkich prezentowanych na wystawie obiektów, obszerne noty katalogowe oraz słowniczki i indeksy postaci i wydarzeń biblijnych. Warto zaznaczyć, że wiele dzieł reprodukowanych jest po raz pierwszy. Wybrane informacje z katalogu są również zamieszczone w podpisach do obiektów (także dwujęzycznych). Zawierają one informacje o tytule i autorze dzieła, stosowny cytat z Biblii oraz częściową interpretację, tak by zwiedzający - niezależnie od własnego stosunku do religii, mogli odnaleźć relacje pomiędzy tekstem a obrazem i zrozumieć mechanizmy, kierujące zasadami ikonografii.
 
 
Wystawa powstała dzięki współpracy ze stowarzyszeniem byłych mieszkańców Słupska Stolper Heimatkreise e. V. oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Słupsku. Dzięki wsparciu pani Isabeli Sellheim oraz ks. Wojciecha Froehlicha udało się uzyskać dotację finansową ze środków Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej. Dzięki pozyskanej kwocie możliwe będzie przeprowadzienie szeregu spotkań edukacyjnych, które posłużą przybliżeniu polskim odbiorcom historii i sztuki reformacji oraz uhonorować, obchodzących swój jubileusz członków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
 
Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego 2016 r.
 
 
Tekst: Anna Sujecka