english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp Wolfgang Huber w Polsce

Głównym punktem wizyty biskupa Wolfganga Hubera w Polsce, która odbyła się w dniach 24-26 listopada 2008, była ceremonia nadania zwierzchnikowi Kościoła Ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Górnych Łużyc, a zarazem przewodniczącemu Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) tytułu doktora honoris causa przez Chrześcijańska Akademię Teologiczną. Ceremonia ta odbyła się 25 listopada, w Sali Synodalnej im. Bp. A. Wantuły w Centrum Luterańskim w Warszawie, która pełni zarazem funkcję auli ChAT.
 
 
W uroczystości udział wzięli oprócz władz Akademii, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki, a także zwierzchnicy poszczególnych diecezji naszego Kościoła, ekumeniczni goście, wśród nich Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i uczelni warszawskich, a także wykładowcy i studenci ChAT. Zgodnie z uchwałą Senatu ChAT, przyjętą jednogłośnie na posiedzeniu 23 września tytuł doktora honoris causa nadano bp Huberowi w uznaniu jego dokonań teologicznych oraz zaangażowania kościelnego, społecznego i ekumenicznego. Laudację wygłosił promotor przewodu doktorskiego bp. Hubera prof. Janusz T. Maciuszko.
  

 
Po uroczystym odczytaniu i wręczeniu dyplomu bp Huber  wygłosił wykład pod tytułem: „Żyć dzięki Bożemu pokojowi – troszczyć się o sprawiedliwy pokój. Nowa perspektywa chrześcijańskiej etyki pokoju”. Poświęcony był on rozwojowi etyki pokoju od wydanego w 1965 roku Memorandum wschodniego EKD, dotyczącego pojednania polsko-niemieckiego, po dzień dzisiejszy. Wykład zakończyły wskazówki odnośnie wyzwań stojących przed ewangelicką etyką pokoju dzisiaj. Bp W. Huber zwrócił uwagę na znaczenie pojęcia „sprawiedliwego pokoju” i konieczność odejścia od myślenia w kategoriach wojny sprawiedliwej. Przestrzegał przed absolutyzacją polityki skupionej jedynie na bezpieczeństwie państw, czy też grup państw. Podkreślał konieczność wzajemnego powiązania etyki pokoju i polityki pokoju, a także fakt, że ten związek może być ugruntowany jedynie przez odejście od kategorycznych i autorytatywnych osądów, na rzecz zdolności do obchodzenia się z niepewnościami.
 

 
Przyznanie doktoratu honoris causa miało także swoja drugą, mnie oficjalną część w postaci wieczornego spotkania ekumenicznego pod hasłem „Europa wspólnotą wielu doświadczeń”. Otworzył je referat wprowadzający bp. Hubera „Kwestia przyszłości Unii Europejskiej. Oczekiwania z perspektywy kościelnej.” Dotyczył on fundamentalnej roli pojednania w tworzeniu struktur europejskich, a także roli chrześcijan w tym procesie. Biskup Huber postulował także, by chrześcijanie wystąpili „na rzecz pojmowania Europy nie tylko jako wspólnoty gospodarczej, ale również wspólnoty wartości, nie tylko jako wielkości ekonomicznej, ale również kulturalnej”. Wskazał też na kilka tematów, które są ważne dla ugruntowania ufności w przyszłość Europy, która zachowa postawę solidarności „z tymi, których godność i prawa człowieka są zagrożone.” Są to m. in. kwestia handlu ludźmi, uchodźców, prześladowanych chrześcijan, polityka rozwoju europejskiego, zmiany klimatyczne, bieda w Europie, zasada ochrony życia od jego początku do końca.
 

 
Pozostała część spotkania poświęcona była dyskusji, oraz była czasem na zadawanie pytań nowemu doktorowi honoris causa ChAT.
 
Oprócz głównych wtorkowych uroczystości w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej odbył się także zapowiadany koncert z okazji nadania bp. Huberowi tytułu doktora honoris causa. Koncert miał miejsce w poniedziałek (24.11.) w kościele Św. Trójcy w Warszawie. Wystąpiła Beata Bednarz przy akompaniamencie Piotra Kominka, wykonali oni repertuar z płyty „Zwątpienie-zdziwienie”, wydanej z okazji ewangelizacji ProChrist 2008. Po koncercie odbyło się spotkanie w podziemiach kościoła Św. Trójcy, które było okazją do rozmów w już luźniejszej atmosferze.
 

 
W poniedziałek bp Huber wziął także udział w spotkaniu ze studentami-luteranami ChAT, którzy w jego trakcie zaprezentowali swoją uczelnię, a także działalność Instytutu Pastoralnego i Koła Teologów Ewangelickich.
 

 
Ostatni dzień wizyty – środa (26.11.) rozpoczęła się od spotkania bp Hubera z Konferencją Biskupów KEA.
 
Natomiast po nim bp Huber w towarzystwie Biskupa Kościoła Janusza Jaguckiego, Wiceprezesa Konsystorza Adama Pastuchy i Prorektora ChAT ks. prof. Bogusława Milerskiego udał się na spotkanie z Marszałkiem Sejmu RP Bronisławem Komorowskim.
  

 
Temat przewodni spotkania brzmiał tak samo jak temat wtorkowego spotkania ekumenicznego w ChAT: „Europa wspólnych doświadczeń”.
  
Wizytę bp. Wolfganga Hubera wsparła Fundacja Współpracy Polsko-Niemickiej.
 
Jerzy Sojka
foto: Danuta Matloch, ks. Adam Malina, ks. Marcin Kotas