english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dzieci z Ostojićeva w Wiśle

W dniach 7-19 lipca 2008 r. na obozie językowym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej
w Wiśle-Jaworniku przebywało 21 dzieci wraz z 3 opiekunami z Ostojićeva w Serbii. Są to potomkowiei wiślańskich emigrantów sprzed 150 lat. Celem pobytu było poznanie dziejów i kultury przodków, nauka języka polskiego i nawiązanie kontaktów z rówieśnikami w Wiśle.
 
Inspiratorką zorganizowania obozu była Danuta Jagucka, żona Biskupa Kościoła. Wspólnie z małżonkiem, bp. Januszem Jaguckim podjęli starania o zabezpieczenie środków finansowych pozwalających zrealizować pobyt dzieci z Ostojićeva w Wiśle. Środki pochodziły z: Wspólnoty Polskiej, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Urzędu Miasta Wisła. Przygotowania trwały od jesieni ubiegłego roku.
 

 
W poniedziałkowy wieczór, 7 lipca br. dzieci dotarły do Wisły – Jawornika, gdzie czekali na nich gospodarze i opiekunowie z Polski. Już następnego dnia rozpoczęły się zajęcia. Po rozpoznaniu stopnia znajomości języka polskiego dzieci zostały podzielone na 2 grupy wiekowe: od 8-12 lat - 12 uczestników oraz grupa od 13-15 lat, licząca 9 uczestników. Zajęcia lekcyjne odbywały się w godzinach dopołudniowych. Grupę młodszą prowadziła Małgorzata Pilch – nauczycielka nauczania zintegrowanego, grupę starszą Edyta Soluch-Cieślar – nauczycielka języka polskiego w wiślańskim gimnazjum. Choć zajęcia językowe stanowiły główny punkt pobytu dzieci z Ostojićeva to poznawanie kraju swoich przodków, jego bogactwa i kultury odbywało się poprzez wycieczki edukacyjne i krajoznawcze.
 
Program pobytu był bardzo bogaty. Każdego dnia po obiedzie dzieci zwiedzały Wisłę i jej okolice. Poznawanie Wisły, jej historii, religijności, kultury rozpoczęło się od wiślańskiego Muzeum Beskidzkiego, gdzie prelekcje przygotował Maciej Oczkowski. Wskazywał także na tradycje ewangelickich domów oraz na książki, które w tych domach zawsze się znajdowały: na Biblię, Kancjonał tzn. śpiewnik ewangelicki oraz Postyllę tj. zbiór kazań na każdą niedzielę roku kościelnego. 
  

 
Już wieczorem pierwszego dzieci wyruszyły na pieszą wycieczkę na Soszów, a w środę odbyła się wycieczka na Czantorię (naturalnie wyjazd na Czantorię odbył się wyciągiem krzesełkowym). Na miejscu nie brakło atrakcji: zjazdy saneczkami, wyjście na wieżę widokową, zejście szlakiem turystycznym do Jawornika nadawały tej wycieczce właściwej barwy i piękna o atrakcyjności nie wspominając. Środowy wieczór wypełniony był muzyką religijną w wykonaniu chórku dziecięcego z Wisły pod kierownictwem Elżbiety Szajtauer. W czwartek dzieci odwiedziły uczniów ze szkoły w Malince, która nawiązała stosunki partnerskie ze szkoła podstawową w Ostojićevie. Wiślańska „ciuchcia" zabrała dzieci na poznanie poszczególnych dolin Wisły, zaś wieczorem uczestniczyły w „zielonym kuligu" doliną Białej Wisełki połączonym z ogniskiem i regionalnym poczęstunkiem. W piątek goście odbyli wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Istebnej, poznając tam beskidzką przyrodę, a następnie zwiedzili Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu w Czarnem.
 
Sobotę i niedzielę dzieci spotkały się z rodzinami wiślańskim. Tą formę wzajemnego poznawania siebie, swoich rówieśników, a także spotkania ze swoimi krewnymi z Wisły zaproponowała Danuta Jagucka. Pomysł okazał się trafiony. Dwa dni skończyły się bardzo szybko, zaś nawiązane znajomości a także sympatie pozostaną na wiele dłużej.
 

 
W zorganizowanie pobytu dzieci włączyli się także sponsorzy. I tak w poniedziałek dzieci skorzystały z zaproszenia Hotelu Gołębiewski, by spędzić czas w Aqua Parku „Tropikana". We wtorek firma „Wispol” zaprosiła na wycieczkę. Dzieci zwiedzały kopalnię soli w Wieliczce oraz Kraków, poznając najważniejsze zabytki. W środę odbyła się wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, a wieczorem, na zaproszenie Hotelu Stok, brały udział w grillu, gdzie odwiedził dzieci Burmistrz Miasta Wisły z małżonką.
 

 
Pobyt w Wiśle zakończyło wspólne, pożegnalne spotkanie przy ognisku z poznanymi rodzinami wiślańskimi, krewnymi, sponsorami i nie tylko. Dzieci z Ostojićeva odwiedził też przebywający w Wiśle poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, starosta cieszyński Czesław Gluza oraz burmistrz miasta Wisła Andrzej Molin. Spotkanie z eurodeputowanym prof. Jerzym Buzkiem miało niezwykły zarówno „swojski”, jak i prawdziwie europejski wymiar. Wzruszającym było wykonanie przez dzieci, specjalnie dla prof. Buzka, pieśni „Ojcowski dom”. W sobotę po śniadaniu dzieci pełne wrażeń wyjechały do swoich domów w Ostojićevie.
 

 
W podróży towarzyszył im ks. Waldemar Szajthauer z małżonką. Wiślański proboszcz w niedzielę w kościele w Ostojićevie odprawił nabożeństwo, w czasie którego dzieci zaprezentowały przygotowany w Wiśle program, dokumentując tym samym, że czas tam spędzony to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale także owocna praca.
 

 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania, opiekunom, wychowawcom, gospodarzowi, wymienionym i niewymienionym sponsorom oraz tym, którzy finansowali pobyt. Dziękujemy Biskupowi Kościoła i jego małżonce za stworzenie warunków, umożliwiających spędzenie przez dzieci z Ostojićeva tego błogosławionego czasu w pięknej Wiśle.