english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

30 lat partnerstwa

Kontakty parafii w Białej i Lilienthal

17.10.2012

Parafia w Lilienthal (Niemcy) zaprosiła delegację z parafii w Białej z księdzem Henrykiem Machem na czele na uroczystość – jubileusz 30-lecia partnerstwa Biała – Lilienthal. Nasze parafie już od 30 lat czyli od 1982 r. utrzymują partnerskie kontakty.


30 lat partnerstwa

4 października 2012 r. na zaproszenie naszych przyjaciół wyjechaliśmy do Lilienthal. Ks. Hans Juergen Bolman wraz z parafianami zaplanował nam intensywny trzydniowy pobyt. Mieliśmy okazję zwiedzić Martinshof (zakład stolarski w Bremen) i Vegesack, gdzie pracują ludzie z upośledzeniem umysłowym i fizycznym. Następnego dnia byliśmy w Bremie – Uberseestalt, gdzie zwiedziliśmy dawny port oraz muzeum, w którym poznaliśmy całą historię tego miejsca i regionu.

 

Szczególnym wydarzeniem wizyty było spotkanie wspomnień – trzydzieści lat partnerstwa. Rozmowy, zdjęcia i jeszcze raz wspaniałe wspomnienia nadawały blasku powrotowi różnych, wspólnych chwil. Atrakcją wieczoru była wspaniała walizka, gdzie znajdowały się pamiątki całego okresu współpracy.

 

Z okazji Święta Żniw braliśmy udział w ekumenicznym nabożeństwie, w czasie które kazanie wygłosił ks. Henryk Mach. Podziękował naszym przyjaciołom za ich pomoc w trudnych czasach i za pamięć o naszych rodzinach, ludziach chorych, starszych, samotnych i biednych oraz o niespodziankach dla naszych dzieci. Ich troska trwała przez dziesiątki lat, w których przesyłali paczki i lekarstwa. Ksiądz wyraził również wdzięczność za wszystkie wspólnie spędzone chwile, podkreślając wagę miłości w dziele umacniania Kościoła. Podkreślił, że miłość należy do wiary, a wiara wypływa z miłości.

 

Nabożeństwo zakończyło się uroczystą wymianą prezentów. Otrzymalismy dwie piękne świece, jedną z Lilienthal, a drugą z drugiego naszego partnerskiego miasta Stadskanaal w Holandii, którego przedstawicielką na nabożeństwie była Alie Norlag. Nasza parafia podarowała gospodarzom ręcznie wykonaną płaskorzeźbę w drewnie.

 

Lidia Fender, www.cieszynska.luteranie.pl