english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koronawirus i życie parafialne w Niemczech

Alternatywne formy działania

28.11.2020

Koronawirus i życie parafialne w Niemczech

Wiosną 2020 r. pandemia koronawirusa rzuciła wyzwanie nie tylko rodzinom, ale także naszemu praktykowaniu wiary. Pierwsza fala epidemii uwolniła dużo kreatywności i pojawiło się wiele alternatywnych form prowadzenia nabożeństw i życia kościelnego. Podczas gdy latem wiele wydarzeń mogło się na szczęście odbywać tak, jak do tego jesteśmy przyzwyczajeni, to w drugiej fali pandemii musimy ponownie znaleźć inne sposoby prowadzenia aktywności parafialnych.

W Niemczech istnieje platforma do zbierania pomysłów i udostępniania ich innym osobom. Na stronie kirchejetzt.de można znaleźć rozwiązania dla różnych obszarów życia kościelnego. Przedstawiane są różnorodne formy nabożeństw organizowanych wg zaleceń epidemicznych, są pomysły dotyczące np. pracy z dziećmi, opieki duszpasterskiej w ośrodkach diakonijnych czy organizacji pogrzebu. Ponadto są tam udzielane porady w zakresie obecności liturgicznej w serwisach internetowych.

W tym materiale zaprezentowane są wybrane formy praktykowania wiary, które przedstawiono na platformie, a także bezpośrednio w różnych kościołach. Można zauważyć zalety i wady danej formy. Lista nie jest kompletna, może stać się natomiast małą inspiracją do pracy na miejscu, która wygląda inaczej w każdej parafii. 


Telefoniczne nabożeństwo w kościele

Niektóre parafie zaoferowały parafianom nabożeństwa na żywo w formie telefonicznego połączenia konferencyjnego, albo udostępnienia pewnych części nabożeństwa jako telefonicznego nabożeństwa do odsłuchania. Po wybraniu określonego numeru  można, posługując się klawiaturą numeryczną, wskazać, którą część nabożeństwa chciałoby się wysłuchać np. kazanie, modlitwę czy błogosławieństwo.

Zaletą takiej formy jest fakt, że niemal każdy ma do dyspozycji telefon i mogą skorzystać z niej osoby, które nie mają połączenia z Internetem lub nie są tak technicznie zaawansowane. Niestety nabożeństwo nie umożliwia żadnej interakcji, a udział w nim jest bardzo ograniczony. Szerzej tutaj


Serwis Instagram

Niektórzy duchowni dzielą się krótkim rozważaniem za pośrednictwem konta Instagram. Krótkie filmy wideo i zdjęcia mogą być wyświetlane na przemian z tekstami. Dzięki grafikom  z pytaniami istnieje możliwość zaangażowania uczestników. Można również wykorzystać utwory muzyczne nagrane jako wideo przez inne osoby. Wadą tej propozycji jest ograniczenie dostępu jedynie dla określnej grupy, która korzysta z Instagramu. przykład


Leśne Święta Bożego Narodzenia

Aktualnie wiele parafii przygotowuje się do obchodów Świąt Bożego Niektóre z nich decydują się na organizację większej liczby nabożeństw z ograniczoną liczbą osób, inne myślą o zorganizowaniu nabożeństwa w plenerze. Jedną z form, która jest okazjonalnie praktykowana w Niemczech, choć niekoniecznie w samą Wigilię Bożego Narodzenia, jest Leśne Boże Narodzenie. Ludzie spotykają się w lesie lub w parku przy ozdobionym drzewie i odprawiają nabożeństwo. W zależności od regionu, jest to kontynuowanie tradycji leśnych kościołów z okresu kontrreformacji. Zaletą tej formy jest zmniejszone ryzyko transmisji wirusa poza pomieszczeniem, przy zachowaniu odpowiedniej odległości między uczestnikami nabożeństwa. Niestety organizacja takiego nabożeństwa zależna jest od pogody.


Kalendarz żywego Adwentu

W tej propozycji rodziny zapraszają w każdy adwentowy wieczór do swojego ogrodu lub przed swój dom, w którym zostało ozdobione adwentowo okno lub drzwi. Przed domem jest krótka modlitwa, a potem można wspólnie wypić herbatę, czy grzane wino. Podobnie jak w przypadku leśnych nabożeństw zmniejszone jest ryzyko transmisji przy zachowaniu odpowiedniej odległości, ale spotkania są uzależnione od pogody.

Trudno na razie stwierdzić jakie będą wytyczne dotyczące zgromadzeń w okresie Bożego Narodzenia w Niemczech.

Zachęcamy do poszukiwania różnych form nabożeństw i rozszerzania życia parafialnego w czasie pandemii.

Opracowanie: ks. Anja-Désirée Lipponer