40 lat Konkordii Leuenberskiej
Ważna rocznica ekumeniczna
Kościoły ewangelickie w Europie obchodzą 40. rocznicę podpisania Konkordii Leuenberskiej, której sygnatariuszem jest m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.
Ekumeniczna tradycja jedności w pojednanej różnorodności znana jest polskim luteranom od wieków. Warto jednak przypomnieć wydarzenie, które przypieczętowało długi proces zmagań, a przede wszystkim żywą komunię, której widzialnym znakiem jest pełna wspólnota Ołtarza i Ambony między ewangelikami różnych wyznań.
Konkordia Leuenberska nie znosząc różnic teologicznych, w tym szczególnie innego rozumienia znaczenia sakramentu Wieczerzy Pańskiej w Kościołach ewangelickich, ustanowiła widzialną jedność między Kościołami tradycji luterańskiej i reformowanej, wyrażającej się we wspólnocie głoszenia Słowa Bożego oraz udzielania Sakramentów Świętych. Z tej okazji przedstawiamy oświadczenie Rady Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie (GEKE, d. Leuenberska Wspólnota Kościołów) z lutego 2013 roku.
***
Przed 40 laty, 16 marca 1973 roku, w domu konferencyjnym na Leuenbergu koło Bazylei podpisana została „Konkordia reformacyjnych Kościołów w Europie” (Konkordia Leuenberska). Ponad 100 Kościołów luterańskich, reformowanych, unijnych, a także Kościoły przedreformacyjne, które od tego czasu podpisały Konkordię, ogłosiły tym samym wspólnotę Ołtarza i Ambony oraz zobowiązały się do wspólnoty w świadectwie i służbie. Z okazji jubileuszu Rada Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie uznaje Konkordię Leuenberską jako swój podstawowy dokument i przypomina o jego trwałym znaczeniu dla Kościołów w Europie.
1. Konkordia Leuenberska wzywa Kościoły do sedna sprawy. W centrum swoich wypowiedzi stawia Ewangelię jako „przesłanie Jezusa Chrystusa, który jest zbawieniem świata” (LK 7), przypominając Kościołom o fundamencie ich egzystencji i podstawie ich jedności.
2. Konkordia Leuenberska wzywa Kościoły do pojednania, w tym do porozumienia Kościołów w kwestiach teologicznych, które zawarto w trakcie rozmów doktrynalnych w ramach GEKE, a także tych, które wciąż się toczą. Do tego należy również poszukiwanie dróg wewnątrz wspólnoty kościelnej, które pomagają wyjść z istniejących wciąż konfliktów. Jako siostry i bracia przy Stole Pana Kościoły doświadczają się jako wspólnoty nabożeństwa, poprzez które wciąż na nowo zachęcane są do służby w świecie oraz działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju.
3. Konkordia Leuenberska wzywa do dialogu ekumenicznego. Inspiruje do nieustannego sprawdzania w rozmowie z innymi Kościołami, czy różnice w nauczaniu oraz potępienia rzeczywiście dotyczą jeszcze obecnej nauki danego partnera i są powodem do podziału Kościoła. Ten punkt widzenia sprawdził się już w międzykonfesyjnych rozmowach, np. przy Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu z 1999 roku zawartej między Kościołem Rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską.
4. Konkordia Leuenberska wzywa do „służenia ekumenicznej wspólnocie wszystkich Kościołów chrześcijańskich” (LK 46) Od 1973 roku model Leuenberskiej Wspólnoty Kościelnej, „jedności w pojednanej różnorodności”, znalazł zastosowanie także w innych konfesyjnych oraz geograficznych kontekstach. W 1997 roku na podstawie Konkordii oraz po podpisaniu dodatkowego porozumienia przyjęto do wspólnoty metodystyczne Kościoły Europy. Deklaracja z Amman sformułowana przez Kościoły Bliskiego Wschodu (2006), jak i Formuła Porozumienia Kościołów w USA są przykładami dalszego oddziaływania Konkordii Leuenberskiej. Relacja pojednanej różnorodności i widzialnej jedności jest tematem rozmów rozpoczętych w lutym 2013 roku przez GEKE z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
5. Konkordia Leuenberska wzywa Kościoły do „odpowiedzialnej służby w świecie.” Zakłada to również działania na rzecz „ziemskiej sprawiedliwości i pokoju między pojedynczymi ludźmi oraz pośród narodów“ (KL 11). Kościoły GEKE coraz bardziej uczą się koordynacji swojego socjalno-etycznego zaangażowania oraz ukazywania głosu ewangelickich Kościołów w Europie.
6. Urzeczywistnienie wspólnoty kościelnej nie jest ukończone, ale stawia Kościoły przed coraz to nowymi zadaniami. I tak Konkordia Leuenberska wzywa do pogłębienia osiągniętej wspólnoty, sprawdzenia jej w obliczu nowych wyzwań oraz uczynienia wszystkiego, aby była owocna w służbie dla świata. Jako wspólnota Kościoły ewangelickie w Europie opowiadają się za tym, aby szczególnie w czasach kryzysu podkreślać duchowe, kulturowe oraz społeczne fundamenty Europy.
Konkordia Leuenberska zachęca Kościoły, aby modliły się za siebie, wspierały nawzajem oraz wspólnie przeżywały nabożeństwo.
„Abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, w Chrystusa” Ef 4,15
Zobacz: Polski tekst Konkordii Leuenberskiej
luter2017.pl
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń