english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Amerykańscy luteranie mają nowego zwierzchnika

Ks. bp Elizabeth A. Eaton na czele ELCA

02.09.2013

Wciąż odradza się na nowo - pod takim hasłem odbywało się w dniach od 12 do 17 sierpnia w Pittsburghu Zgromadzenie Generalne Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA), największego Kościoła luterańskiego w USA.


Amerykańscy luteranie mają nowego zwierzchnika

Podczas jubileuszowego synodu, odbywającego się w 25. rocznicę powstania ELCA, wybrano nowego zwierzchnika Kościoła. Po raz pierwszy w historii amerykańskiego luteranizmu na czele Kościoła stanęła kobieta – ks. bp Elizabeth A. Eaton, biskup diecezji południowowschodniego Ohio, wygrała wybory w piątej turze pokonując dotychczasowego zwierzchnika Marka S. Hansona, który kierował Kościołem od 2003 roku.

 

Bp Eaton jest drugą kobietą w USA, która stanęła na czele ogólnonarodowego Kościoła – pierwszą była bp Kathrine Jefferts Schori, prymaska Episkopalnego Kościoła USA, który znajduje się w pełnej komunii z ELCA. Po wyborze bp Eaton podkreśliła, że ELCA jest Kościołem, który w przeważającej części ma charakter europejski, jednak funkcjonuje w coraz bardziej pluralistycznych uwarunkowaniach. – Musi przyjąć dary tych, którzy przychodzą do nas z różnych miejsc. Jest to dialog, którego jako Kościół potrzebujemy – zaznaczyła.

 

Bp Eaton posiada szerokie doświadczenie duszpasterskie – po ukończeniu studiów teologicznych na Harvardzie i muzycznych w College of Wooster podejmowała służbę duszpasterską w kilku parafiach luterańskich na terenie stanu Ohio. W 2007 została wprowadzona w urząd biskupa południowowschodniej diecezji Ohio, liczącej ok. 75 tys. wiernych, a więc mniej więcej tyle, co Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Bp Eaton ma również spore doświadczenie ekumeniczne, w tym praktyczne – jej mężem jest episkopalny (anglikański) duchowny.

 

Ekumeniczne zaangażowanie bp Eaton dotyczy nie tylko udziału we wspólnych przedsięwzięciach międzywyznaniowych, lecz także popularyzowania wiedzy o Kościele luterańskim wśród chrześcijan innych wyznań. Świadczy o tym choćby program Kościoła rzymskokatolickiego 'Church at Home', w którym bp Eaton w syntetyczny i prosty sposób przedstawiła naukę Kościoła luterańskiego.

 

Wprowadzenie bp Eaton w urząd biskupa generalnego ELCA (presiding bishop) odbędzie się w Chicago 5 października br.

 

Synod ELCA wysłuchał sprawozdania odchodzącego z urzędu bp. Marka S. Hansona, który przypomniał najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła od ostatniego synodu. W kontekście 25-lecia ELCA i zbliżających się obchodów 500-lecia Reformacji bp Hanson podkreślił, że Kościół luterański jest ambasadorem Ewangelii o łaskawym Bogu, który nie jest oderwaną od człowieka instancją liczącą każdy grzech. – Składanie świadectwa o Bogu, który jest w świecie jest zarazem mówieniem o tym, kim my jesteśmy jako ewangeliczni luteranie. Jak pisał św. Paweł, „nie głosimy samych siebie, ale zwiastujemy Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Hanson. Obchody 500-lecia Reformacji będą doskonałą sposobnością dla Kościoła, aby zrezygnować z wyznaniowego współzawodnictwa na religijnym rynku rozmaitości, ale by wykorzystać okazję do bycia tymi, kim jesteśmy w Chrystusie – zaznaczył biskup. Podczas sprawozdania bp Hanson wskazał na sytuacje prześladowanych chrześcijan w Egipcie i w Syrii w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie. 952 synodałów obejrzało przesłanie abpa Kawaka z Syriackiego Kościoła Prawosławnego, podczas któego hierarcha opowiedział o trudnej codzienności syryjskich chrześcijan.

 

Oprócz wyboru nowego zwierzchnika Synod ELCA podjął szereg uchwał i decyzji, dotyczących m.in. rezolucji ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, deklaracji społecznej ws. posiadania broni palnej oraz innych zagadnień, dotyczących zapobiegania przestępczości, a także ws. reformy imigracyjnej, tematów ekologicznych oraz uchwalenia wieloletniej akcji zdobywania środków dla rozbudowania misji Kościoła (fundraising). Synodałowie przyjęli uchwałę nt. zgłębiania w najbliższych latach tematów związanych z rolą sakramentu Wieczerzy Pańskiej w życiu Kościoła oraz pogłębiania studiów biblijnych.

 

Więcej szczegółów nt. historii oraz duchowości ELCA tutaj.

 

Luter2107.pl