english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii

Debaty o socjalnej Europie we Wrocławiu

15.06.2018

W środę, 13 czerwca, rozpoczęło się we Wrocławiu Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. 


Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii

Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich dyskutują na temat przyszłości koncepcji socjalnej Europy w kontekście zmieniającej się sytuacji na kontynencie. Wzrost nierówności społecznych, zmiany demograficzne, polityczna niestabilność w różnych miejscach Europy – to tylko część tematów, nad którymi będą debatować uczestnicy Zgromadzenia Eurodiaconii. Zgromadzenie to wydarzenie o charakterze międzynarodowym, społecznym i ekumenicznym. Jego gospodarzem jest Diakonia Polska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
 

Podczas uroczystego nabożeństwa otwierającego spotkanie Prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz przypomniał, że „Diakonia to posługa miłości. Nie jest ona swego rodzaju pomocą społeczną, której realizację można by powierzyć komuś innemu, ale należy do natury Kościoła i jest niezbywalnym wyrazem jego istoty. To płuca, którymi Kościół oddycha i serce, którym bije. Kościół bez Diakonii jest Kościołem martwym!” 
 
Uczestników zgromadzenia pozdrowił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, który powiedział, że w służbie diakonijnej „ważnym jest, aby nie zatracić tego, co najistotniejsze, a więc miłości do człowieka. Gdy będziemy pamiętali o tym, dlaczego pomagamy, to będziemy twórczymi w znajdowaniu optymalnych rozwiązań. To miłość do Zbawiciela wyrażana w miłości do bliźniego jest najważniejsza”. 
 
Pierwszy referat, otwierający zgromadzenie wygłosił prof. Piotr Błędowski, dyrektor Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W swoim wystąpieniu podkreślił, że współczesna Europa to kontynent zmian, które dotyczą gospodarki i społeczeństwa. Wśród tych zmian należy wymienić m.in. strukturę demograficzną (starzenie się ludności), a co za tym idzie zwiększenie wydatków na emeryturę i ochronę zdrowia oraz konieczność ograniczenia wydatków socjalnych. Pojawiają się też różnice wynikające z sytuacji jednostki na rynku pracy: praca przestaje być źródłem bezpieczeństwa socjalnego. Równocześnie z uwagi na wojny i konflikty następuje napływ imigrantów i uchodźców, co wpływa na ekonomię społeczeństwo i politykę. Brak wspólnego stanowiska w tej kwestii sprawia, że nasila się populizm i ksenofobia. Tymczasem Europa potrzebuje imigrantów. Zmieniają się też rodziny, nie zawsze są punktem wsparcia, ale same potrzebują pomocy.

Współczesne społeczeństwa potrzebują skutecznego systemu usług społecznych, które będą świadczone przez organizacje takie jak Diakonia, ale też NGO. Usługi społeczne będą też coraz bardziej spersonifikowane, adresowane do konkretnych grup osób. Przyszłość Europy socjalnej, zdaniem prof. Błędowskiego, nie skłania do optymizmu, lecz pewnych niebezpieczeństw można uniknąć, jeśli wykorzysta się takie szanse jak: standaryzacja świadczeń socjalnych w skali Europy czy konsekwentna budowa społeczeństwa obywatelskiego.

Kończąc swój wykład prof. Błędowski powiedział: „Europa będzie się zmieniać. Będą się też zmieniać stojące przed nami wyzwania. Warunkiem sukcesu w naszej pracy jest świadomość kierunków i konsekwencji zachodzących zmian. To ułatwia planowanie działalności i takie wykorzystanie zasobów, które pozwoli na synergię działań samych zainteresowanych i ich rodzin, Diakonii i pozostałych stakeholders. Wierzę, że to się uda i że nie tylko Europa, ale cały świat uzna zaspokajanie potrzeb indywidualnych i społecznych za cel swojej działalności gospodarczej”.
 
Podczas trzydniowego spotkania odbywają się wykłady, dyskusje, warsztaty i wizyty studyjne we wrocławskich instytucjach samorządowych, charytatywnych i edukacyjnych. Ostatniego dnia obrad planowane jest ogłoszenie deklaracji tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Eurodiaconii.
 
Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 46 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska), która w tym roku jest organizacją goszczącą Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii.

Diakonia Polska jest organizacją charytatywną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Posiada status organizacji pożytku publicznego i – podobnie jak inne organizacje członkowskie Eurodiaconii – jest zaangażowana w zapewnianie pomocy socjalnej ludziom potrzebującym, przestrzeganie praw społecznych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.