english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekumenicznie o Chrzcie Świętym

Rzymskokatolicko-luterańskiego dialogu ciąg dalszy

08.08.2014

Jaka jedność wynika ze wspólnego Sakramentu Chrztu Świętego? – zastanawiali się uczestniczy międzynarodowej Komisji Dialogu Rzymskokatolicko-Luterańskiego, która obradowała w dniach 20-28 lipca w klasztorze Bose we Włoszech.


Ekumenicznie o Chrzcie Świętym

Dialog nt. Sakramentu Chrztu Świętego rozpoczął się w 2009 roku, jednak został przerwany ze względu na konieczność stworzenia dokumentu poświęconego jubileuszu 500-lecia Reformacji „Od konfliktu do komunii”.

 

Spotkanie we Włoszech to już piąta runda tej fazy ekumenicznych rozmów. – Aktualny dialog, dotyczący Chrztu odbywa się w świadomości wspólnej historii katolików i luteranów oraz tego, co udało się osiągnąć w ciągu prawie 50 lat teologicznych dyskusji – uważa ks. dr Kaisamari Hintikka, dyrektor Wydziału Teologii i Publicznego Świadectwa Światowej Federacji Luterańskiej.

 

Tegoroczna sesja koncentrowała się na omówieniu tekstów przygotowanych przez fińskiego biskupa luterańskiego Eoro Huovinena oraz bpa Williama Kenney’a z rzymskokatolickiej diecezji Birmingham w Wielkiej Brytanii, który jest współprzewodniczącym komisji od strony rzymskokatolickiej. Był to również jego pierwszy udział w pracach gremium od czasu nominacji w czerwcu 2013 r.

 

Luter2017.pl, lutheranworld.org

Zobacz również: Informacja o spotkaniu w 2013 r.