english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangeliccy przedsiębiorcy w Erfurcie

Konferencja stowarzyszenia Initiative

26.10.2012

Już po raz 16. odbyła się coroczna konferencja przedsiębiorców ewangelickich z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zorganizowana przez niemieckie stowarzyszenie Initiative. Tym razem obradowano w Erfurcie w dniach od 12-14 października 2012 roku. Konferencję zainaugurował wykład sędziego dra Martina Borowsky na temat  Konflikt wartości i chrześcijańska odpowiedzialność w Unii Europejskiej.


Ewangeliccy przedsiębiorcy w Erfurcie

Pierwszego dnia miały miejsce także prezentacje praktykantów, którzy w roku 2012 odbyli swoje praktyki w niemieckich firmach dzięki Initiative. Wśród nich byli Polacy. Tadeusz Bujok z firmy Ted-Electronics ze Skoczowa był praktykantem w firmie IT Systemhaus CSW w Simmern. Brał udział w montażu paneli solarnych na dachach, zdobywał praktyczne doświadczenie w technice fotowoltaicznej, poznawał sposób zarządzania firmą z systemem CRM oraz uczył się planowania strategicznego w codziennej pracy. Michał Malec z Ustronia, będąc w Osnabrück w firmie Agentur für Werbung und Marketing Bieler&Weyer, poznawał teoretyczne i praktyczne strategie reklamowe oraz zasady związane z tym jak skutecznie budować markę.  Gabriela Siegmund – absolwentka germanistyki i studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła praktykę w kancelarii prawnej Zanthier&Schulz w Berlinie.

 

Wszyscy zaprezentowali swoje praktyki przy pomocy prezentacji multimedialnych w języku angielskim lub niemieckim.

 

Tego samego dnia rosyjscy i ukraińscy tancerze z Jeny zaprezentowali specjalny program artystyczny.

 

Dzień drugi rozpoczął się od modlitwy porannej prowadzonej przez superintendenta ks. Andreasa Piontka, a dr Thomas Seidel przedstawił zagadnienie Wkład Marcina Lutra do powstania klasy średniej zakorzeniony w wierze i doświadczeniu życiowym. Swoje przemyślenia przedstawił w związku z przygotowaniami do Jubileuszu 500-lecia Reformacji w roku 2017 jako odpowiedzialny za jego przygotowanie w Turyngii.

 

Drugiego dnia w godzinach popołudniowych zwiedzano piękną zabytkową erfurcką starówkę, gdzie w wielu miejscach można odnaleźć m.in. kościoły, w których kazania wygłaszał ks. Marcin Luter.

 

Drugi dzień zakończył się uroczystą kolacją, w trakcie której wręczona została tegoroczna nagroda Initiative oraz przekazane zostało zaproszenie na następną konferencję do Wrocławia. Zaproszenie złożyli prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich Edgar Barcikowski z Wrocławia oraz ks. Cezary Królewicz.

 

Trzeciego dnia uczestnicy konferencji tradycyjnie wzięli udział w nabożeństwie. Polskę w czasie konferencji reprezentowali oprócz praktykantów przedstawiciele zarządu SPE.

 

ks. Cezary Królewicz