Jesteście solą ziemi
O spotkaniu chrześcijan w Budapeszcie
"Jesteście solą ziemi!" – pod takim hasłem odbyło się w dniach 7 do 10 lipca 2016 r. spotkanie Chrześcijan Europy Środkowowschodniej w Budapeszcie. Uczestniczyło w nim blisko pięciuset ewangelików z Polski i była to największa grupa narodowa wśród reprezentowanych na spotkaniu krajów europejskich.
Sól stała się symbolem przewodnim spotkania, dlatego na stoisku węgierskim można było nabyć solniczki ceramiczne, które zostały wykonane specjalnie przeznaczeniem na tę imprezę. Jak zaznaczył Biskup Kościoła Luterańskiego na Węgrzech ks. Péter Gáncs chrześcijanie powinni się modlić, aby mogli stać się solą ziemi, a przynajmniej swojego nieco wyjałowionego, starego kontynentu - Europy, powinni stać się wspólnotą działającą dla ogółu, która jak sól chroni przed zepsuciem i daruje światu wspaniały smak życia w Chrystusie.
Zwierzchnik Kościoła wziął także udział w dyskusji panelowej na temat migracji i uchodźców, w której uczestniczył również ks. dr Martin Junge – Sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej.
W dyskusji bp Samiec zwrócił uwagę, że zastanawiając się nad drogą, którą Kościół powinien obrać w związku z uchodźcami, trzeba pamiętać, by nie wybierać tego co łatwe, ale to co słuszne. Nawet jeśli zdecydowana większość społeczeństwa będzie przeciw uchodźcom to misją Kościoła jest trwanie w ewangelicznym nakazie miłości do każdego człowieka.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce i Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce miały swoje stoiska na Targach Możliwości. Można było otrzymać produkty promocyjne Dekady Reformacji takie jak ołówki, długopisy, przypinki i zapałki. Stoisko odwiedzali przyjezdni z Polski oraz goście z Kościołów partnerskich.
Chóry parafialne z Polski ubogacały śpiewem i koncertami program spotkania. W Budapeszcie były reprezentowane parafie ze wszystkich diecezji Kościoła.
Podczas uroczystego nabożeństwa kończącego spotkanie sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, ks. dr Martin Junge udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego w języku hiszpańskim.
Pierwsze Spotkanie Trzech Narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Wtedy to polscy, czescy i niemieccy biskupi ewangeliccy postanowili organizować podobne w różnych miejscach co dwa lub trzy lata. Celem spotkań jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wzmacniania tożsamości ewangelików z Europy Środkowowschodniej.
Z czasem formuła spotkań oraz liczba uczestniczących krajów uległa poszerzeniu. Budapesztańskie spotkanie było już dziesiątym. Wcześniej odbyły się one m.in. w Wiśle, Czeskim Cieszynie, Pradze, Bratysławie, Dreźnie i Wrocławiu. Ze względu na przyszłoroczne obchody jubileuszu 500. lat Reformacji kolejne spotkanie odbędzie się w roku 2020 w austriackim Grazu.
Filmy przygotowane przez Kościół Luterański na Węgrzech:
- nabożeństwo otwierające spotkanie
- modlitwa bp. Jerzego Samca
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń