english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kierunek Utrecht

Polskie nabożeństwo w Holandii

19.04.2015

Z duszpasterską wizytą w "kraju tulipanów".


Kierunek Utrecht

W sobotę 11 kwietnia br., rozpoczęła się moja podróż do „kraju tulipanów”. Przelot z Katowic do Eindhoven, następnie godzina w pociągu i dotarłem do Utrechtu, czyli miasta w którym każdego miesiąca odbywają się polskie nabożeństwa ewangelickie dla osób, które z różnych powodów opuściły granice naszego kraju i mieszkają w Holandii.

 

Utrecht to piękne miasto znajdujące się w środkowej części kraju, zaś jego historia sięga I w. n.e., kiedy to Rzymianie wybudowali tam warownię. Wśród wielu zabytków, najsłynniejszym jest katedra Domkerk z XIII w. Jej wieża stanowi dziś punkt orientacyjny w mieście, gdyż mając 112 metrów, jest najwyższą kościelną dzwonnicą w Holandii.

 

W centrum starego miasta, przy jednej z urokliwych uliczek, znajduje się kościół wybudowany w 1412 r. jako kaplica klasztorna Sióstr Urszulanek, a który od 1743 r. jest własnością Kościoła Luterańskiego.
W jego murach, w niedzielę 12 kwietnia o godz. 14:00 odbyło się polskie nabożeństwo ewangelickie, prowadzone przez ks. Dariusza Lercha, wikariusza parafii w Ustroniu. Zgromadziło się około 25 osób, którzy przybyli z różnych stron Holandii. Uczestnikami nabożeństwa byli również: proboszcz parafii w Utrechcie ks. Catrien van Opstal oraz ks. Johann Beks – członek Komisji ds. Kontaktów Holendersko-Polskich.

 

Po nabożeństwie, posileni Słowem Bożym i Sakramentem Komunii, uczestnicy nabożeństwa zostali zaproszeni na spotkanie i poczęstowani pyszną zupą, kawą i deserem.

 

Z rozmów prowadzonych w miłej, rodzinnej atmosferze, wypływała szczera wdzięczność wszystkich tych, którzy od długiego czasu oczekiwali takiej formy nabożeństwa. Okazuje się, że wielu Polaków mieszkających za granicą usilnie poszukuje kontaktu ze swoim Kościołem. Cieszę się, że na nabożeństwach systematycznie przybywa uczestników i wierzę, że w przyszłości nadal tak będzie.
 

ks. Dariusz Lerch