english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kirchentag w Hamburgu

34. Ewangelickie Dni Kościoła w Niemczech

03.05.2013

1 maja rozpoczęły się w Hamburgu 34. Ewangelickie Dni Kościoła w Hamburgu (Kirchentag). To największe wydarzenie organizowane przez protestantów w Europie, w którym uczestniczą również ewangelicy różnych wyznań z całej Europy, w tym także z Polski. Od wielu lat stałymi uczestnikami Kirchentagu są także chrześcijanie wyznania rzymskokatolickiego.


Kirchentag w Hamburgu

Hasłem tegorocznego Kirchentagu, który odbywa się co dwa lata na przemian z Dniami Katolików (Katholikentag) są słowa „Tyle, ile potrzebujesz”. To aluzja do słów z 2 Księgi Mojżeszowej 16,18, będącej częścią znanej opowieści o mannie z nieba.

 

Aż 116 tys. zarejestrowanych uczestników weźmie udział w 2.500 wydarzeniach, pośród których są nabożeństwa, w tym ekumeniczne, rozważania biblijne, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne i przede wszystkim debaty poświęcone w tym roku głównie takim tematom jak kryzys ekonomiczny, dialog międzyreligijny i zagadnienie inkluzji. Oprócz teologów, specjalistów różnych dziedzin w debatach wezmą udział również prominentni politycy, w tym prezydent RFN Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel, a także kandydat opozycji na kanclerza Peer Steinbrück, oraz liderka zielonych i do niedawna przewodnicząca Rady EKD Katrin Göring-Eckhardt.

 

Kirchentag zainaugurowano czterema równoległymi nabożeństwami w różnych częściach miasta. Organizatorzy poinformowali, że w nabożeństwach wzięło udział ponad 85 tys. osób. Największemu w dzielnicy portowej przewodniczyła biskup Hamburga Kristina Fehrs.

 

W Kirchentagu uczestniczą również Polacy. Z kilkudziesięciu parafii ewangelickich w Polsce, zarówno luterańskich, jak i reformowanych, wyjechały zorganizowane grupy. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce oraz Diakonia Polska mają stoiska informacyjne podobnie jak niemieckie Kościoły krajowe, inne Kościoły oraz tysiące organizacji kościelnych w Niemczech i w Europie.

 

Archidiecezja rozwija czerwony dywan dla ewangelików

 

Podczas tegorocznego Kirchenatgu padł rekord w ilości wolontariuszy. Aż 5.500 osób pomagać będzie w zorganizowaniu przedsięwzięcia. Tradycyjnie ogromną pomoc w zorganizowaniu Kirchentagu zaoferowała lokalna diecezja rzymskokatolicka, tym razem Archidiecezja Hamburga, obszarowo jedna z największych diecezji rzymskokatolickich w Niemczech, a jedna z mniejszych w odniesieniu do liczby wiernych. - Rozwijamy czerwony dywan dla gości Kirchentagu. Chętnie włączamy się w ekumenicznej przyjaźni w to święto wiary – powiedział podczas inauguracji arcybiskup metropolita hamburski Werner Thissen. Za ekumeniczną gościnność – udostępnianie katolickich kościołów i budynków parafialnych – podziękowała arcybiskupowi biskupka Hamburga Fehrs.

 

Dariusz Bruncz - więcej: Ekumenizm.pl

zdjęcia: Jerzy Below, zwiastun.pl