english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konfirmanci śladami Marcina Lutra

Eisleben, Lutherstadt Wittenberg

10.09.2012

Relacja z wyjazdu konfirmantów Diecezji Katowickiej śladami Reformatora, ks. Marcina Lutra


Konfirmanci śladami Marcina Lutra

Dzień 1

7 września 2012

 

Autobus ruszył z Jastrzębia, ok. godz. 22.00, a nas czekała długa podróż śladem ks. Marcina Lutra. Po drodze zabieraliśmy ze sobą kolegów i koleżanki z sąsiednich parafii, takich jak: Żory, Mikołów, Gliwice oraz Opole. Do naszego pierwszego celu, którym było miasto, gdzie urodził się i zmarł Luter - Eisleben - dotarliśmy następnego dnia, o godz. 9.00, nie do końca wyspani ;). Na miejscu czekały panie przewodniczki, które pokazały nam kościół, gdzie ochrzczono M. Lutra oraz oprowadziły nas po świątyni, w której wygłosił swoje ostatnie kazanie. Na koniec zwiedziliśmy muzeum jemu poświęcone. Po małym tournee mieliśmy trochę czasu na rynku, aby samemu się rozejrzeć i zjeść tradycyjnego tureckiego kebaba. Gdy już wszyscy byli najedzeni wyruszyliśmy do naszego drugiego celu, jakim była słynna Wittenberga, po drodze wstępując do centrum handlowego. O tym, że zbliżamy się do historycznego miasta „poinformowała” nas potężna, górująca nad miastem wieża kościoła, tzw. Schlosskirche, która na wielu z nas wywołała ogromne wrażenie. Dzień zakończyliśmy przydzielaniem pokoi, smacznymi posiłkami, wspólnym spacerem zapoznawczym po mieście oraz spotkaniem wieczornym połączonym z modlitwą.

 

Dzień 2

8 września 2012

 

Pierwsza noc w schronisku młodzieżowym będzie przez większość dobrze wspominana ;). Drugi dzień zaczęliśmy pysznym śniadaniem. Później zostaliśmy podzieleni przez księży na grupy i zaczęliśmy grę miejską. Polegała ona na tym, że każda grupa dostała mapę z zabytkami, jakie trzeba było odwiedzić oraz kopertę z zadaniami do wykonania. Największą trudność sprawiło zaśpiewanie hymnu naszego Kościoła pod pomnikiem Wielkiego Reformatora. Po świetnej zabawie udaliśmy się na obiad, a następnie wyruszyliśmy do Parku Lutra, wziąć udział w projekcie organizowanym na uroczystości związane z 500-leciem Reformacji (zobacz więcej). Ów projekt polega na posadzeniu 500 drzew przez ludzi z całego świata. My jako młodzież ewangelicka z Polski posadziliśmy jedno z nich. Gdy dowiedzieliśmy się jaką ciężką pracę ma ogrodnik, wróciliśmy do tzw. Jugendherberge spożyć wieczorny posiłek i udać się na spotkanie tematyczne. Po spotkaniu wszyscy rozeszli się do pokoi, by wypocząć przed rannym nabożeństwem niedzielnym.

 

Dzień 3

9 września 2012

 

Ostatni dzień zaczęliśmy wcześnie rano, ponieważ już o 7.30 było śniadanie. Po spakowaniu naszych rzeczy udaliśmy się na zwiedzanie Wittenbergi, podczas którego zobaczyliśmy dom Marcina Lutra wraz z uniwersytetem, na którym wykładał teologię. Potem odbyło się wyczekiwane nabożeństwo wraz z Komunią. Później po obiedzie dostaliśmy trochę czasu na pożegnanie się z uroczym miastem i wyruszyliśmy w kierunku naszego ojczystego kraju. Droga powrotna każdemu minęła bardzo szybko, gdyż wszyscy się już dobrze znali. Ciężko było nam się rozstać. Mieliśmy bowiem świadomość, iż możemy już nigdy nie spotkać się tam w takiej obsadzie. Pocieszać nas powinna myśl, że zawsze pozostaną miłe wspomnienia :)

 

tekst: Konrad Filip, zdjęcia: Sonia Konieczny