english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Tveit ponownie sekretarzem generalnym ŚRK

Wybory w Światowej Radzie Kościołów

09.07.2014

Luterański teolog ks. dr Olav Tveit poozstanie na stanowisku sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) - zdecydowała Komisja Centralna ŚRK podczas posiedzenia w Genewie. Ks. Tveit będzie pełnił swój urząd przez kolejne pięć lat.


Ks. Tveit ponownie sekretarzem generalnym ŚRK

Centralna Komisja składa się ze 150 osób, zarówno świeckich, jak i duchownych. Jej pracami kieruje obecnie dr Agnes Abuom, anglikanka z Kenii. - To wielki przywilej, że wybór sprzed pięciu lat został potwierdzony. Myślę, że najważniejszym zadaniem ruchu ekumenicznego jest zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości na świecie - powiedział po wyborze ks. Tveit.

 
Obecnie do ŚRK należy aż 349 Kościołów prawosławnych, anglikańskich, protestanckich i starokatolickich z łączną liczbą ponad 500 mln. wiernych. Kościół rzymskokatolicki ma status obserwatora.

 

Do ŚRK należą cztery polskie Kościoły: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Starokatolicki Mariawitów oraz Kościół Polskokatolicki. Centralna Komisja kieruje pracami Zgromadzenia Ogólnego, które odbywa się co 7-8 lat (ostatnie miało miejsce w 2013 roku w Busan, Korea Płd.).

 

www.ekumenizm.pl