english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luteranie gratulują nowemu abp. Canterbury

Po nominacji bpa Justina Welby

15.11.2012

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) przesłała gratulacje i życzenia z okazji nominacji 105. Arcybiskupa Canterbury, którym został dotychczasowy biskup Durham Justin Welby. Po niespełna roku służby biskupiej w Durham Królewska Komisja Nominacyjna wskazała kandydata, którego zaakceptowała już królowa Elżbieta II jako zarządca Kościoła Anglii.


Luteranie gratulują nowemu abp. Canterbury

- Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o nominacji Księdza Biskupa. Wyrażamy nadzieję na dalszą pogłębiony dialog teologiczny oraz praktyczną współpracę, które charakteryzowały relacje anglikańsko-luterańskie w ostatnich latach – napisali w specjalnym liście gratulacyjnym ks. bp Munib A. Younan z Jordanii, prezydent ŚFL, oraz ks. dr Martin Junge, sekretarz generalny ŚFL. Przedstawiciele luteran wyrazili nadzieję, że okazją do tego będzie rozpoczynająca się w przyszłym roku kolejna faza międzynarodowego dialogu luterańsko-anglikańskiego. W tym roku ukazał się raport z zakończonej w 2011 roku rundy dialogu poświęconego diakonii.

 

Jak informuje serwis ekumenizm.pl, bp Welby był zaskoczony decyzją królewskiej komisji. – Nominacja jest dla mnie przytłaczająca i zaskakująca jednocześnie. Przytłaczająca ze względu na tych wszystkich, którzy wytyczyli szlaki, jakimi będę podążał i odpowiedzialność, jaka się z tym wiąże. Zaskakująca, bo dzieje się coś, czego nigdy się nie spodziewałem – stwierdził prymas-elekt. Początkowo faworytami rankingów byli arcybiskup Yorku John Sentamu oraz biskup Londynu Richard Chartres.

 

Pozytywnie na wybór nowego Arcybiskupa Canterbury zareagował prymas angielskich i walijskich katolików arcybiskup metropolita Westminsteru Vincent Nichols. Ciepłe komentarze napłynęły również ze strony Kościoła metodystycznego i Kościołów reformowanych, a także z Luterańskiego Kościoła Wielkiej Brytanii.

 

Planowana intronizacja bp. Justina Welby’ego odbędzie się 21 marca 2013 roku w historycznej katedrze w Canterbury, która uznawana jest za „kościół-matkę” kościołów anglikańskich na świecie. W obecności episkopatu anglikańskiego z całego świata, brytyjskiej monarchini oraz gości ekumenicznych bp Welby zasiądzie na tronie św. Augustyna.

 

Kim jest Arcybiskup Canterbury?

Arcybiskup Canterbury jest nie tylko pierwszym hierarchą Kościoła Anglii z tytułem Prymasa Całej Anglii, ale także duchowym zwierzchnikiem prawie 80-milionowej Wspólnoty Anglikańskiej na całym świecie. Bp Welby zastąpi Rowana Williamsa, który z końcem roku rozpocznie działalność naukowo-dydaktyczną w prestiżowym St Magdalene College w Oksfordzie.

Bp Welby ukończył ekskluzywną szkołę średnią w Eton. Jest absolwentem Cambridge University. Karierę zawodową rozpoczął w przemyśle paliwowym. W 1992 r., gdy miał 36 lat, skończył teologię i został wyświęcony na kapłana. W 2007 r. został dziekanem katedry w Liverpoolu, a rok temu konsekrowany i wprowadzony w urząd biskupa Durham, czwartej w hierarchii ważności diecezji Kościoła Anglii. Ma żonę Caroline i 5 dzieci.

 

Współpraca anglikańsko-luterańska

Relacje ekumeniczne między luteranami a anglikanami należą do wzorowych. Kościół Anglii wraz z innymi Kościołami anglikańskimi w Europie, znajduje się w pełnej interkomunii z Kościołami luterańskimi Skandynawii i krajów nadbałtyckich (Ugoda z Porvoo), a także posiada podpisaną umowę o gościnności eucharystycznej z Ewangelickim Kościołem w Niemczech (Deklaracja z Miśni). Anglikanie kontynentalni zorganizowani w diecezję europejską Kościoła Anglii, a także przedstawiciele Konwokacji Kościołów Episkopalnych w Europie blisko współpracują z Kościołami luterańskimi, często korzystając z ich gościnności podczas nabożeństw.

Najściślejsza współpraca między anglikanami i luteranami funkcjonuje w Ameryce Północnej, gdzie Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce oraz Episkopalny Kościół USA, a także Kościół Anglikański w Kanadzie i Ewangelicko-Luterański Kościół Kanady prowadzą w wielu miejscach wspólne parafie, w których jeden duchowny służy dwu wyznaniom.

 

Dariusz Bruncz