english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Luterański kościół nad Jordanem

Kolejna świątynia w Ziemi Świętej

14.01.2014

W Święto Epifanii nad rzeką Jordan, gdzie według przekazu biblijnego św. Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa, poświęcono kościół luterański. Jest to już czternasta świątynia chrześcijańska na historycznym obszarze związanym z Chrztem Pańskim.


Luterański kościół nad Jordanem

Symboliczny jest fakt, że konsekracja nowego kościoła odbyła się między Świętem Objawienia Pańskiego oraz Niedzielą Chrztu Pańskiego, którą luteranie obchodzą w pierwszą niedzielę po Epifanii.

 

Kamień węgielny pod kościół ewangelicko-luterański został poświęcony w Święto Epifanii w 2012 roku przez bp. Muniba Younana, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej i jednocześnie prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej. Podczas uroczystego nabożeństwa z udziałem duchownych luterańskich z Ziemi Świętej zaśpiewał również chór kameralny Trondheim (Norwegia) – Cieszymy się z tego kościoła, który jest wzmocnieniem chrześcijańskiej obecności na tej ziemi. Nie potrafię w pełni wypowiedzieć swojej radości – jest to miejsce związane nie tylko z chrztem Zbawiciela, ale również postaciami Starego Testamentu – powiedział bp Younan.

 

Działka, na której znajduje się kościół luterański jest darem jordańskiej dynastii królewskiej. Podczas poświęcenia kościoła króla Jordanii Abdullaha II reprezentował książę Raad bin Said. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele jordańskiego rządu, a także goście ekumeniczni. Wystrój kościoła zaprojektował norweski artysta Håkon Gullvåg. Nowym kościołem, który będzie pełnić również funkcję luterańskiego centrum pielgrzymkowego, opiekować się będzie ks. Rolf Pearson wraz z żoną Kerstin, poprzednio misjonarze w Zimbabwe oraz w Zatoce Perskiej. Ks. Pearson jest duchownym Kościoła Szwecji.

 

Oprócz kościoła wybudowano również dom gościnny wraz z zapleczem noclegowym.

 

Kościół Ewangelicko-Luterański w Jordanii i Ziemi Świętej obejmuje swoją jurysdykcją Jordanię, Izrael oraz tereny Autonomii Palestyńskiej. Historia Kościoła luterańskiego w Ziemi Świętej jest niezwykle ekumeniczna – w regionie działały misje Kościołów luterańskich i reformowanych z Niemiec i Skandynawii. W 1840 na mocy porozumienia między Prusami a Imperium Brytyjskim powstało jedno anglikańsko-luterańskie biskupstwo pod patronatem obydwu krajów. Pierwszym biskupem został anglikanin, konwertyta z judaizmu Michael Solomon Alexander. Po rozpadzie ekumenicznego biskupstwa ewangelicka misja kierowana przez Kościół Ewangelicko-Unijny kontynuowała swoją pracę, koncentrując się głównie na pracy diakonijnej. Mimo różnorodnej tradycji zbory w Ziemi Świętej zachowały luterańską tradycję. Po II wojnie światowej Kościół uniezależnił się od Niemiec. Należy do niego obecnie ok. 3 tys. wiernych różnych narodowości zgromadzonych w sześciu parafiach. Dzięki wsparciu Światowej Federacji Luterańskiej Kościół prowadzi cztery szkoły.

 

www.luter2017.pl